Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 10 Ekim 2013

ABONE OL

Edim, Bayram Öncesi Yüz Güldürüyor

Esenler Belediyesi’nin en önemli sosyal projelerinden birisi olan ve belediye yardımlarına yeni bir boyut getiren EDİM (Esenler Dayanışma ve İyileştirme Merkezi) yoksulun yüzünü güldürmeye devam ediyor. Kurban Bayramı öncesi EDİM’de büyük hareketlilik yaşanıyor.

Esenler’de yaşayan özellikle de yoksullar, sürekli bakım gerektiren hastalığı olanlar ve engelliler için yaşam kalitesini yükseltmeyi, onların kapasitelerini geliştirerek kendi yaşamlarını sürdürmeyi amaçlayan bir proje olarak hizmete giren EDİM’in 10 modülünden birisi olan EDİM Market, Esenlerli ihtiyaç sahibi vatandaşlar için ümit kapısı olmaya devam ediyor. Hayırsever vatandaşların yardımı 2009 yılında açılan süper markette, dağıtım ve organizasyon işini Esenler Belediyesi Sosyal Yardım Müdürlüğü tarafından oluşturulan özel ekip yapıyor. Müdürlük tarafından hazırlatılan özel EDİM Kartlarına muhtaç ailelerin muhtaçlık durumuna göre aylık 300 – 500 TL. değerinde puanlar yükleniyor. Proje kapsamında açılan süper markette, yardıma muhtaç vatandaşların alış – veriş zevkini tadarak, her türlü gıda, giyecek, dayanıklı ev eşyası, sağlık malzemesi ve çocuklar için kırtasiye malzemesi gibi binlerce kalem malzemeden istediklerini alabiliyorlar.

BAYRAM ÖNCESİ ÇOK HAREKETLİ

Şimdiye kadar binlerce ailenin yararlandığı EDİM Market’te Kurban Bayramı öncesi büyük bir hareketlilik yaşanıyor. İhtiyaç sahibi aileler, temel gıda ihtiyaçlarını karşılamak ve çocuklarına bayramlık alış-verişi için bugünlerde EDİM Market’e yoğun ilgi gösteriyorlar. Kimseye muhtaç olmadan bayramlık alış-verişlerini yapan vatandaşlar uygulamadan çok memnun. Marketten EDİM Kart ile istediklerini alabildiklerini söyleyen vatandaşlar, “Bu hizmeti sağlayanlardan Allah razı olsun. Herhangi bir marketten hiçbir farkı yok. Sadece burada para geçmiyor. Belediyenin verdiği EDİM Kart ile istediğimizi alabiliyoruz” diye konuştular.

Kültürümüzde fakir-fukarayı koruyup gözetmenin büyük önem taşıdığına işaret eden Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Bu anlamda belediyemizin en önemli sosyal projelerinden birisi olan EDİM Market ile yardımlaşma ve dayanışma konusunda yeni dönem başlattık” dedi.

İHTİYACI NE İSE ONU ALIYOR

Eskiden belediye yardımlarının yağ, makarna, bulgur v.s. gibi belli yiyeceklerle sınırlı kaldığını hatırlatan Göksu, “Şimdi yardımda sınırları kaldırdık. İhtiyaç sahibi vatandaşlara alış-veriş özgürlüğü sağladık. Vatandaş marketimizden ihtiyacı ne ise onu alıyor. Marketimizde; peynirden sucuğa, zeytinden çikolataya kadar her türlü yiyecek maddesi ile ayakkabıdan gömleğe, iç çamaşırdan çoraba her türlü giyecek ve deterjandan diş fırçasına, çocuk bezinden halıya, çekyata kadar geniş bir yelpazede alış-veriş imkânı sunuluyor. Özetle, vatandaş günlük hayatında ne ihtiyacı varsa bu marketten karşılayabiliyor. Projenin en önemli tarafı da bütün bu yardımlara yapılırken belediyenin kakasından hiç paranın çıkmamış olmasıdır. Yardımların layık olduğu yere gittiğini gören hayırsever vatandaşlar, sürekli malzeme desteğinde bulunuyorlar”.

Diğer Haberler