Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 11 Mayıs 2016

ABONE OL

Edebiyatımıza Yabancılaşmayalım

"Edebiyat Söyleşileri" programında konuşan Edebiyatçı Yazar Sadık Yalsızuçanlar, "Rus ya da Batı edebiyatı okuyoruz. Aynı medeniyet ikliminde yaşadığımız; Fars, Arap, Kürt, Boşnak, Süryani, Ermeni dillerine ilgisizliğimiz var" dedi.

“Edebiyat Söyleşileri” programında konuşan Edebiyatçı Yazar Sadık Yalsızuçanlar, “Rus ya da Batı edebiyatı okuyoruz. Aynı medeniyet ikliminde yaşadığımız; Fars, Arap, Kürt, Boşnak, Süryani, Ermeni dillerine ilgisizliğimiz var” dedi.

Edebiyatçı Yazar Sadık Yalsızuçanlar, Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlediği “Edebiyat Söyleşileri” programında, Türk ve dünya edebiyatına dair açıklamalarda bulundu, şiirler okudu.

AYTMATOV YERİNE DOSTOYEVSKI OKUYORUZ

Kendi edebiyatımızdansa Batı edebiyatına önem verildiğini söyleyen Sadık Yalsızuçanlar, “Genellikle Rus ya da Batı edebiyatı okuyoruz. Batı edebiyatını hatmediyoruz. Aynı medeniyet şemsiyesi ve ikliminde yaşadığımız; Fars, Arap, Kürt, Boşnak, Süryani, Ermeni dillerine ilgisizliğimiz var. Bizim Cengiz Aytmatov’a verdiğimiz önem Dostoyevski’ye vermiş olduğumuz önemden çok daha azdır. Batı edebiyatını okuyoruz, okutuyoruz ama Türk, Arap, Kürt ve Fars edebiyatlarını okutmuyoruz” diye konuştu.

DİL GÖNÜLDÜR

Farklı kültüre sahip fakat birbirleriyle temas halinde olan milletlerin rahatlıkla anlaşabileceklerini belirten Yalsızuçanlar, “Dil sadece lisan demek değildir. Lisan başka bir şey. Sadece lisanla olmuyor. Dil aynı zamanda gönül demektir” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler