Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 30 Ocak 2019

ABONE OL

Edebali’nin Osmanlı Rüyası Sahnede

Osmanlı Devleti'nin manevi mimarlarından Şeyh Edebali'nin Osmanlı Devleti'nin kuruluş felsefesini ve Osman Bey'e katkılarını işleyen "Edebali" adlı oyunun prömiyeri Esenler'de gerçekleşti.

Osmanlı Devleti’nin manevi mimarlarından Şeyh Edebali’nin Osmanlı Devleti’nin kuruluş felsefesini ve Osman Bey’e katkılarını işleyen “Edebali” adlı oyunun prömiyeri Esenler’de gerçekleşti.

Türk kültürünün gelişmesini, yayılmasını ve Osmanlı Devleti’nin sağlam temeller üzerine oturmasını sağlayan Şeyh Edebali’nin hayatının ve öğütlerinin yer aldığı “Edebali” isimli oyunun prömiyeri Esenler’de gerçekleşti.

Esenler Belediyesi 2018-2019 Kültür Sanat Sezonu’na, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun 1720. yılı vesilesiyle Osmanlı Devleti’nin manevi mimarlarından “Şeyh Edebali” adını vermişti. Bu kapsamda hayata geçirilen projelerden birisi olan “Edebali” adlı tiyatro oyununun prömiyeri, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

OSMANLI’NIN MANEVİ MİMARI “EDEBALİ”

IQ Yapım ortaklığıyla hayata geçirilen oyunun senaryosunu ve yönetmenliğini Onur Yenidünya üstleniyor. Şeyh Edebali’nin Osmanlı Devleti’nin kuruluş felsefesini ve Osman Bey’e katkılarını işleyen tek kişilik oyunda Yavuz Çetin rol alıyor. Şeyh Edebali’nin hayatından kesitlerin yer aldığı ve Osmanlı Devleti’nin kuruluşu ile ilgili olan rüyasını işleyen oyunda Çetin’e Neyzen Bilgehan Fener eşlik ediyor. İzleyenlerin büyük beğenisini toplayan oyunun önümüzdeki günlerde galası yapılacak.

Diğer Haberler