Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 15 Ağustos 2012

ABONE OL

Düşkünlerin Gönül Dostu; Gönenli Mehmet Efendi

Esenler Belediyesi Ramazan etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Anadoluyu Mayalayanlar” programında insanlığa hizmet etmeyi kendisine görev edinmiş gönül erlerinden Gönenli Mehmet Efendi anıldı.

Esenler Belediyesi Ramazan etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Anadoluyu Mayalayanlar” programında insanlığa hizmet etmeyi kendisine görev edinmiş gönül erlerinden Gönenli Mehmet Efendi anıldı.

Esenler Belediyesi tarafından Esenlerlilerin Ramazanı manevi iklimine uygun bir şekilde yaşamalarına olanak sağlamak amacıyla düzenlediği etkinlikler tüm hızıyla devam ediyor. Ahmet Hamdi Akseki’den Said Nursi’ye, Muzaffer Özak’dan Mehmet Akif Ersoy’a kadar çok geniş bir yelpazede bu topraklara rehberlik etmiş gönül erlerini alanında uzman kişilerin dilinden dinleme fırsatı bulan Esenler sakinleri, Gönenli Mehmet Efendi’yi, Osman Aydın’ın anlatımıyla tanıma fırsatı buldu. Gönenli Mehmet Efendi’nin anıldığı programa; Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır, Sinop Valisi Dr. Ahmet Cengiz, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İlçe Başkanı Umut Özkan, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Birim Müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda ilk konuşmayı yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, bu toprakların manevi mimarları olan gönül erlerinin anıldığı, bu topraklara gelecek veren, aydınlatan, bu toprakları geleceğe taşıyan şahsiyetlerin Esenler’de ağırlandığını söyledi. Ev sahipliği yapmalarından dolayı tüm Esenler halkına teşekkür eden Göksu, konuşmasına şöyle devam etti; “Gönenli Mehmet Efendi deyince aklıma yoksulluk, yüzüne baktığınızda cenneti hatırladığınız, güzellikleri hatırladığınız İstanbul’un her bir sokağında adeta alın teriyle nerede yardıma muhtaç bir öğrenci varsa onun yanında olan bir gönül eri geliyor.”

 ESENLER’DE RAMAZAN ÇOK FARKLI

Başkan Göksu’nun konuşmasının ardından bir konuşma yapan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Ramazanın manevi ikliminden bahsederek başladığı konuşmasını, Esenler’de Ramazanın diğer yerlerden çok daha farklı ve güzel yaşanmasına katkı sağlayan Esenler Belediye Başkanı Göksu ve ekibine teşekkür ederek tamamladı.Madenoğlu’ndan sonra küsüye gelen TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır ise, çok güzel bir Ramazan geçirdiklerini ifade ederek bu güzellikleri yaşamalarına olanak sağlayan Başkan Göksu’ya teşekkür etti.

HOCA EFENDİ BÜYÜK BİR GÖNÜL ERBABI İDİ

 Esenler’de Ramazanın Türkiye’nin diğer yerlerinden farklı yaşandığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ emeği geçen herkesi tebrik etti. Bozdağ, “Gönenli Mehmet Efendi konuşmanın zor olduğu dönemlerde konuşan, öğretmenin zor olduğu zamanlarda öğreten, mücadele etmenin zor olduğu zamanlarda mücadele eden, Allah’ı seven, sevdiren, peygamberi seven, sevdiren, Kur’an-ı seven ve sevdiren, büyük bir manevi gönül erbabı” diyerek Onun nezdinde hakkın rahmetine kavuşmuş tüm gönül erlerine “Allah rahmet eğlesin” diyerek konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından Gönenli Mehmet Efendi’yi anlatmak üzere söz alan Osman Aydın sözlerine, içinde bulunduğumuz rahmet, mağfiret ve cehennem azabından kurtuluş ayı Ramazanın, herkes için hayırlı olmasını dileyerek ve hoca efendinin öğrencisi olma şerefine nail olmasından dolayı duyduğu mutluluğu paylaşarak başladı.

İNSANIN İÇİNDE ALLAH KORKUSU OLMALI

Gönenli Mehmet Efendi’nin hiçbir zaman zordan yılmadığı gibi kolaylıktan da gevşemediğini vurgulayarak anlatımına devam den Aydın,  “Hoca efendi, her şeyin zor olduğu, Kur’an-ı Kerim’in yasak olduğu dönemlerde bile bu vatan evlatlarına hizmet etmiştir. Sadece Kur’an okuyan öğrencilere değil tüm insanlığa hizmet etmeyi kendisine şiar edinmiştir. Onun bu davranışlarında da anladığımız gibi her şey insanla, insan için ve insandan dolayıdır. İnsan düzgün olursa her şey düzgün olur. İnsanın içinde Allah korkusu olmazsa insanın düzelmesi mümkün değildir” diyerek insana yapılan yatırımın ve insanın içinde Allah korkusu olmasının gerekliliğine dair hislerin öneminden bahsetti. “Kadını anne yapan ve cenneti ayaklarının altına seren bir inancın mensuplarıyız” diyen Aydın, Allah’ın, peygamber efendimizin ve İslam dininin kadına verdiği önemi hatırlatarak, Gönenli Mehmet Efendi’nin kadınlara verdiği öneme değindi. Aydın, Hoca Efendi’nin kadınlara yönelik vaazlar verdiğini de sözlerine ekledi. Osman Aydın, “insana yönelik hizmet etmeyi kendimize şiar edinelim. Çocuklarımızı yetiştirme konusunda özen gösterelim” şeklinde verdiği öğütlerle konuşmasını tamamladı.

Osman Aydın’ın, Gönenli Mehmet Efendi’yi anlattığı programın ardından ilçe sakinleri, Muhammed Kaya’nın verdiği konserle gecenin ilerleyen saatlerine kadar keyifli dakikalar geçirdi.

Programın sonunda gecenin anlam ve önemine istinaden Başkan Göksu, Bekir Bozdağ’a plaket takdim etti.

Diğer Haberler