Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 29 Mart 2019

ABONE OL

Dünyanın En Uzun Mücadelesini Veriyoruz

Bangsamoro Özerk Bölgesi'nden Türkiye'ye okumaya gelen Zailon, ülkesinin, tam 500 yıllık mücadelesiyle dünyanın en uzun mücadelesini verdiğini söyledi.

Bangsamoro Özerk Bölgesi’nden Türkiye’ye okumaya gelen Zailon, ülkesinin, tam 500 yıllık mücadelesiyle dünyanın en uzun mücadelesini verdiğini söyledi.

Esenler Belediyesi ve Bab-ı Alem Uluslararası Öğrenci Derneği’nce yürütülen “Dünyanın Renkleri” programı kapsamında, Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Yüksek Lisans Programı öğrencisi Datu Abdulshattar Zailon, ülkesini tanıttı. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programda öğrenciler, Bangsamoro Özerk Bölgesi’nin bağımsızlık mücadelesi ve bölgenin tarihi hakkında bilgi edindi.

SURİYE GİBİYDİK AMA GÜNDEM OLMADIK

Filipinler’de ocak ve şubat aylarında yapılan referandumun ardından Mindanao’da kurulan Bangsamoro Özerk Bölgesi’nin tarihi hakkında bilgi veren Zailon, “Filipinler’deki Müslümanlar, 15. yüzyılın ilk çeyreğinden bu yana kolonyalizm ve emperyalizme karşı direniyorlar. Bangsamoro, Filipinler’de yaşayan Müslüman insanların olduğu bir ada. Tarihsel olarak baktığımızda ABD’nin işgali boyunca Moro halkı özgürlüğünden yoksun kaldı. Tüm bu acılar sonrasında 21 Ocak 2019’da yapılan referandumla birlikte Bangsamoro Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi kuruldu. Böylece Bangsamoro bölgesinde yaşayan Müslümanlar hukuki ve ekonomik kazanımları artacak. Bölgedeki idari yetkiler, ulusal hükümetten Bangsamoro hükümetine devredilecek. Biz daha önce Suriye gibiydik ama haberlerde hiç görmediniz bizi. O kadar gündem olmadı bizim ülkemiz. Halbuki çok yakın bir tarihte, 2017’de savaş oldu. Daha sonra Filipin ile barış sürecimiz başladı. Bizim mücadelemiz dünyanın en uzun mücadelesi, tam olarak beş yüz yıldır mücadele ediyoruz. Referandumla birlikte çok daha iyiyiz şu an; ama bağımsız değiliz. Yavaş yavaş tam bağımsızlığa doğru gidiyoruz” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler