Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 10 Haziran 2017

ABONE OL

Dünya Yetimler Günün’nde İftar

Dünyanın çeşitli ülkelerinden yetim çocuklar, Esenlerli kardeşleriyle birlikte önce iftar yaptı daha sonra birbirinden renkli etkinliklerde doyasıya eğlendiler.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden yetim çocuklar, Esenlerli kardeşleriyle birlikte önce iftar yaptı daha sonra birbirinden renkli etkinliklerde doyasıya eğlendiler.

Esenler Belediyesi, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ile birlikte Dünya Yetimler Günüdolayısıyla Esenler’de bir iftar programı düzenledi. İstanbul Ticaret Odası Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesine masalar kuruldu, Esenler’de ve çevre ilçelerde yaşayan yetim çocuklar, aileleriyle birlikte iftar programında yaşıtlarıyla bir araya geldiler. Aralarında Suriye, Filistin, Irak gibi savaş mağduru ülkelerden gelen yetimlerin de bulunduğu iftarda çocuklar birlik, beraberlik ve kardeşlik mesajları verdiler. Program, Filistinli minik İhab’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

YETİMLER CENNETE GİRİŞ BİLETİMİZ

İftar öncesi selamlama konuşması yapan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, ” Yetimler bizim cennete giriş biletimiz. Aslında yetim çocuklarımız bizden değil biz onlardan yardım alıyoruz. Yetim saçı okşamak, gönlünü yapmak çok önemli” dedi.

ONLAR BİZE EMANET

Esenlerli yetimlerin kendilerine emanet olduğunu söyleyen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Esenler’de 750 yetim çocuğumuzun 420’sine belediye olarak biz bakıyoruz. Bu evlatlarımız bize emanetler, biz de onlardan sorumluyuz. Mahşer günü Allah’ın karşısına yüz akıyla çıkmak ve evlatlarımıza her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirmek için onlarla ve aileleriyle beraber yürüyoruz” diye konuştu.

ÖNEMLİ OLAN MANEVİ DESTEK

Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin de ilçede yaşayan yetimlere ve ailelerine her zaman destek olduklarını belirterek, “Esenler’de yetimlerimizle ve onların aileleriyle her zaman hemhâliz. Onlara destek olmak bizim ilk görevimiz. Desteklerimiz sadece maddi değil daha da önemlisi manevi olmalı, sevgimizi göstermeli, yetim başı okşamalıyız” ifadelerine yer verdi.

KARDEŞLİK SOFRALARINDA İFTAR YAPTILAR

Ezanın okunmasıyla birlikte çocuklar bahçeye kurulan kardeşlik sofralarında hep beraber iftar yaptılar. Aralarında bu yıl ilk kez oruç tutan miniklerin de olduğu iftar programında çocuklara “diş kirası” adı altında çeşitli hediyeler verildi. Program, çocukların dünya barışı için el açıp dualar etmeleriyle son buldu.

YETİMLERİN RAMAZAN SEVİNCİ

Dünya Yetimler Günüdolayısıyla Esenler Dörtyol Meydanı’nda da özel etkinlikler düzenlendi. Arnavutluk’tan Pakistan’a, Sri Lanka’dan Kırgızistan’a kadar dünyanın çeşitli ülkelerinden yetim çocuklar, Esenlerli kardeşleriyle bir araya geldiler. Çocuklar, kendi ülkelerine ait yöresel dans gösterileri sundular, şiirler okuyup şarkılar söylediler.

GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİLER

Esenler Belediyesi’nin Ramazan Sevinci adı altında çocuklara özel gerçekleştirdiği etkinlikler de geceye ayrı bir renk ve sevinç kattı. Birbirinden renkli görüntülere sahne olan gecede çocuklar, geleneksel gölge oyunu “Hacivat Karagöz”den kukla gösterilerine ve illüzyon şovlarına kadar birbirinden eğlenceli etkinliklerde gönüllerince eğlendiler.

Diğer Haberler