Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 22 Haziran 2020

ABONE OL

Dünya Mülteciler Günü’ne Özel Online Konser

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, Şehir Ekranı Tv’nin medya sponsorluğunda Dünya Mülteciler Günü'ne özel online konser düzenledi. Sanatçılar şarkılarını yüz binlerce mülteci için söyledi.

Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında online olarak dinleyicilerle buluşan Dünya Mülteciler Günü konseri, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlendi. Canlı olarak TV Net, Esenler Belediyesi’nin Youtube kanalı Şehir Ekranı TV ve Mülteci TV Youtube kanalı üzerinden yayınlanan konserin sunuculuğunu Ümit Sönmez üstlendi.

 

En Büyük Mesaimiz Mülteci Düşmanlığı Üzerine Oldu

Dernek olarak her yıl Dünya Mülteciler Günü’nde birçok aktivite gerçekleştiren ve mültecilerin sesi olarak bu konuda farkındalık oluşturma amacında olduklarını söyleyen Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkanı Abdullah Resul Demir, “Uluslararası Mülteci Hakları Derneği hak temelli bir dernektir ve bu dernek son yılında faaliyetlerinin çok büyük bir mesaisini ne yazık ki son zamanlarda ortaya çıkan mülteci düşmanlığı üzerine harcadı. Zira bu yaklaşımlar kamuoyunda popülist ve faşist bir biçimde yer buluyordu. Bu anlamda dünyadaki tüm mültecilerin sağlığı için bir şeyler yapmaya çalıştık. Umarım elimizden geleni de yapıyoruzdur” dedi.

 

Mülteciler Üçüncü Sınıf İnsanlar Değildir

Pandemi sürecinde Türkiye’deki hastanelerde birçok mülteci doktorun çalıştığını ve hayatını kaybettiğini aktaran Demir, “Mülteciler ikinci, üçüncü sınıf insanlar değil. Onların da öğretmenleri, hemşireleri var. Birçok mesleği burada profesyonel olarak yapıyorlar. Bizler de yanlış algıları değiştirmek için bugün mülteci sanatçılarımızla burada olmaya çalıştık” ifadelerini kullandı.

 

“Özgürlük” Şarkıları Söylediler

Suriyeli ve Doğu Türkistanlı sanatçıların da yer aldığı konserde, Grup Genç, Grup Yürüyüş, Aykut Kuşkaya, Ammar Acarlıoğlu, Ammar Sarsar, Malek Nour, Haysem Al Halabi, Kahar Ablız ve Yahya Hawwa aynı sahneyi paylaştı. Yaklaşık 2 saat süren konser sonunda, tüm sanatçılar aynı sahnede Grup Yürüyüş’le birlikte “Özgürlük” adlı eseri seslendirdi.

Diğer Haberler