Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 26 Kasım 2017

ABONE OL

Dünya Lezzetleriyle Ağızlar Tatlandı

Esenler Belediyesi'nin "Dünyanın Lezzetleri Esenler'de" projesiyle uluslar arası öğrenciler, kendi ülkelerinin en sevilen tatlı ve çaylarını İstanbul halkına ikram ediyor.

Esenler Belediyesi’nin “Dünyanın Lezzetleri Esenler’de” projesiyle uluslar arası öğrenciler, ülkelerinin en sevilen tatlı ve çaylarını İstanbul halkına ikram ediyor.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, ülkemizde bulunan üniversiteli misafir kız öğrencilerin kurdukları Sefire-i Alem Derneği ile birlikte ülkeler arasındaki dostluk ve kardeşliği pekiştirmek, kültür alış-verişine katkı sunmak amacıyla, dünya lezzetlerinden çeşitli örnekleri Esenler halkı ile buluşturuyor. Her hafta sonu Esenler Dörtyol Meydanı’nda farklı ülkelerin milli tatlı ve çayları Esenler halkına ikram ediliyor.

50 ÜLKENİN TATLISINI VE ÇAYINI İKRAM EDECEĞİZ

“Dünyanın Lezzetleri Esenler’de” programının içeriğini Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu anlattı. “Her hafta sonu Esenler’de dünyanın farklı ülkelerinden tatlılarını Esenler halkıyla buluşturuyoruz” diyen Başkan Göksu, “Bugün 8 ülkenin tatlıları ile 4 ülkenin çaylarını vatandaşlarımıza sunduk. Yıl boyunca 50 ülkenin tatlılarını ve çaylarını her hafta sonu vatandaşlarımıza ikram edeceğiz. Esenler’de yaptığımız etkinliklerle, Esenlerlilere yeni ufuklar açmak, yeni kültürel değerleri ortaya çıkarmak için devam edeceğiz. Bu projelerle hem ilçemizin hem de İstanbul’un sosyal, kültürel, sanatsal dokusuna katkı sağlayacağız. İstanbul’un çocukları dünyayı tanıyacaklar, farklı kültürlerden haberdar olacaklar inşallah” diye konuştu.

MİNİKLER PUANLADI, HANIMLAR TARİF ALDI

Başkan Göksu, konuşmasının ardından 8 ülkenin tatlılarını, uluslar arası öğrencilerle birlikte Esenlerlilere ikram etti. 7’den 70’e çok sayıda Esenlerli, dünyanın lezzetlerini Esenler’de tattı. Esenler’in minikleri, tatlıları tek tek tadarak puan verdiler, özellikle hanımlar ise tatlıların tariflerini bir bir aldılar.

DÜNYA LEZZETLERİ ESENLER’DE

Arnavutluk’un trileçe, Gorzni Hovlv Çeçen tatlısı, Şam tatlısı, Gürcü tatlısı, Jelebi Hint tatlısı, Güney Afrika tatlısı, Azerbaycan’ın şekerbura tatlısı ve Türkiye’den baklava ile birlikte Türk, Arap, Türkmen, Afrika çayları, Esenler Dörtyol Meydanı’nda misafir kız öğrenciler tarafından Mobil İkram Karavanı’nda hazırlanıp yöresel giysileri eşliğinde Esenlerlilere sunuldu.

HAFTA SONLARI DÖRTYOL MEYDANI’NDA

Yıl boyunca 50 ülkenin tatlıları, cumartesi günleri 13.00 ile 15.00 saatleri arasında, çayları ise pazar günleri yine aynı saatte, Esenler Dörtyol Meydanı’nda vatandaşlara ikram edilecek. Uluslar arası öğrenciler kendi elleriyle yaptıkları tatlı ve çayların tariflerini vererek, ülkeleri ve kültürleri hakkında vatandaşları bilgilendirecek.

Diğer Haberler