Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 3 Mart 2015

ABONE OL

Dualar Yahya Efendi’ye

Esenlerli kadınlar, Osmanlı'nın en önemli mutasavvıf, âlim ve şairi Yahya Efendi'yi kabri başında andı.

Esenlerli kadınlar, Osmanlı’nın en önemli mutasavvıf, âlim ve şairi Yahya Efendi’yi kabri başında andı.

Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü organizasyonu ile Esenlerli Kadınlar, Osmanlı’nın en önemli mutasavvıf, alim ve şairi Yahya Efendi’nin Beşiktaş’taki Yahya Efendi Tekkesi’nde bulunan kabrini ziyaret ettiler. Belediye önünden kaldırılan otobüslerle türbeye gelen kadınlar, burada bol bol dua edip, Fatiha’lar okudular.

Yahya Efendi Kimdir?

Beşiktaşlı Yahya Efendi, Molla Şeyhzade (d. 1495, Trabzon – ö. 1571, İstanbul), Osmanlı mutasavvıf, alim ve şairi. I. Süleyman devrinde İstanbul’da müderrislik yapmış olan Yahya Efendi, devrinin tanınmış alimlerindendir. Osmanlı sarayı ile yakın ilişkileri oldu ve hayatı boyunca Kanuni tarafından kendisine danışıldı. Emekli olduktan sonra Beşiktaş’ta pek çok bina inşa ettirip vakıflar kurdu, bölgeyi ağaçlandırarak mesire yerine dönüştürdü.

Trabzon’da 1495 yılında dünyaya geldi. Uzun süre Trabzon’da kadılık yapan Amasyalı Ömer Efendi ile Trabzonlu Afife Hatun’un oğludur. Dünyaya geldiği günlerde, Trabzon’da vali olarak bulunan Şehzade Selim’in de ilk oğlu dünyaya gelmişti. Şehzade Selim’in eşi Ayşe Hafsa Sultan’ın sütü kesildiği için bebeği Süleyman’ı Yahya Efendi’nin annesi Afife Hatun emzirdi. Bundan dolayı Yahya Efendi, Kanuni Sultan Süleyman’ın süt kardeşidir.

İstanbul evliyalarından kabul edilen Yahya Efendi, İstanbullu denizcilerin inanışına göre Boğaz’ın dört manevi bekçisinden biridir (diğerleri Aziz Mahmud Hüdayi, Yuşa Peygamber, Telli Baba)

Diğer Haberler