Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 12 Temmuz 2013

ABONE OL

Dua Meydanı’ndan Adeviyye’ye Destek

Esenler Dörtyol Meydanı'nda toplanan on binlerce kişi, Mısır'da yaşanan darbeyi protesto edip Rabia`tül-Adeviyye Meydanı’ndaki Mursi taraftarlarına destek verdi.

Esenler Dörtyol Meydanı’nda toplanan on binlerce kişi, Mısır’da yaşanan darbeyi protesto edip Rabia`tül-Adeviyye Meydanı’ndaki Mursi taraftarlarına destek verdi. Halk tarafından seçilmiş ilk Mısır Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’nin askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılmasına dünya devletlerinin sessizliğinin aksine kamuoyunun tepkisi artarak devam ediyor. Tüm dünyanın gözü önünde Mısır’da yaşanan darbeyi protesto etmek için Esenler Dörtyol Meydanı’nda toplanan on binler, darbeyi kınarken  Rabia`tül-Adeviyye Meydanı’nda Mursi destekçilerine dua ettiler. Esenler’deki çeşitli mahalli dernekler başta olmak üzere çok sayıda vakıf, dernek ve sivil toplum kuruluşundan oluşan Esenler Sivil Dayanışma Platformu’nun öncülüğünde ellerinde Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi fotoğrafları, Mısır bayrakları ve darbeyi lanetleyen yazıların bulunduğu dövizler eşliğinde on binlerce kişi, gece saat 23.30’da kısa bir yürüyüş gerçekleştirdi.

“Mursi eğilme, ümmet seninle” şeklinde atılan sloganlar eşliğinde Dörtyol Meydanı’na (Dua Meydanı) gelen on binler, burada bir basın açıklaması yaptı. Ak Parti Esenler İlçe Teşkilatı ve Saadet Partisi İlçe Teşkilatı’nın da destek verdiği protesto gösterisinde basın açıklamasını Eğitim Bir – Sen Esenler Şubesi’nden Mahmut Balcı okudu. Yapılan basın açıklamasında “Müslüman olmak sadece namaz kılmak, oruç tutmak değildir. Müslüman olmak aynı zamanda çevresinde olup biten bütün meseleler ile ilgilenmektir. Bizler Mısırlı kardeşlerimizin yanındayız. Mısır’daki kardeşlerimizi savunmak bir ülkenin iç işlerine karışmak değildir. Mısır’ı savunmak Gazze’yi, Şam’ı savunmaktır, Şam’ı savunmak Antep’i, İstanbul’u savunmaktır ” denildi. Darbecileri lanetleyen ve Muhammed Mursi taraftarlarına destek verilen basın bildirisinin okunmasının ardından eller hep birlikte semaya açılarak, Mısır’daki darbeye karşı direnen Mısırlılar başta olmak üzere tüm İslam coğrafyasındaki mazlumlar için dua edildi.  14 TEMMUZ’DA KAZLIÇEŞME’DEYİZGösteride, Saadet Partisi Esenler İlçe Başkanı Tuğrul Yalçınkaya burada yaptığı konuşmada, İslam aleminin eski İslam alemi olmadığını belirterek, “Erbakan Hoca’ya da bu darbeciler 365 gün dayanamamışlardı. Sindirilmiş olan İslam alemine Erbakan Hoca cesaret vermişti. İslam Birliği’nin temellerini kurdu ve ekonomiyi sömüren faiz lobilerinin ellerini vatandaşların cebinden kesmişti ama tüm Türkiye ve İslam ülkeleri artık ayağa kalktı. 14 Temmuz’da Kazlıçeşme’de milyonlarca kişi ile İhvan-ı Muslim’e destek verecek herkesi bekliyoruz” şeklinde konuştu. DARBECİLER DEĞİL ÜLKENİN EVLATLARI

Esenler’in Mısır halkının yanında, darbecilerin karşısında olduğunu tüm dünyaya haykırdığını belirten AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan ise, dün Srebrenica’yı görmeyenlerin bugün Arap ülkelerinde olanları da görmezden geldiğini ifade etti.  Türkiye’nin seçilmiş iktidarını ‘Gezi Parkı’ adı altında sarsmaya çalışanlar olduğunu belirten Özkan, “Milletin seçilmiş iktidarını indirmeye çalışan darbecilere halkımız izin vermedi. Biz bu ülkeyi darbecilerin değil, bu ülkenin evlatlarının yönetmesini istiyoruz. Ramazanınızı en içten dileklerimle tebrik ediyorum. Bu imkanı veren Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’ya teşekkür ediyorum” dedi. DUA MEYDANI’NDAN MISIR’A SELAM

“Ramazan’ın rahmet bölümünde etrafımızda yaşadıklarımız karşısında bir Müslüman olarak üzülmemek elde değil” diyen  Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, ” Esenler’in Sivil Toplum Kuruluşlarının Mısır’a verdiği desteği ve ettikleri duaya hep birlikte şahitlik ettik. İnanıyoruz ki, yeryüzünde zulüm görmüş kardeşlerimize huzur ve kardeşlik getirmeye yetecek duamız vardır. Bugün biz Dua Maydanı’ndan İstanbul’un en büyük ilçelerinden biri olan Esenler Meydanı’ndan edilen dualar  Rabia`tül-Adeviyye Meydanı’nda duyulmuştur ve direnişlerine direniş katmıştır diye düşünüyorum. Selam duaların edildiği bu Dua Meydanı’ndan Rabiatü’l-Adeviyye Meydan’ındaki kardeşlerimize selam olsun” diye konuştu.

Diğer Haberler