Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 10 Kasım 2012

ABONE OL

Dostların Meclisi Esenler’de

Siyasiden, bürokrata, gazeteciden iş adamına, sanatçıdan akademisyene kadar meslekleri farklı, gönül dünyaları aynı olanları bir araya getiren Dostlar Divanı’nın Kasım ayı toplantısı Esenler’de yapıldı.

Siyasiden, bürokrata, gazeteciden iş adamına, sanatçıdan akademisyene kadar meslekleri farklı, gönül dünyaları aynı olanları bir araya getiren Dostlar Divanı’nın Kasım ayı toplantısı Esenler’de yapıldı.

Gazeteci – yazar Sami Özey’in organize ettiği Dostlar Divanı, Esenler Ramazan Bingöl Et Lokantası’nda gerçekleştirildi. Toplantıya katılan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da kısa bir konuşma yaptı. Dostlar Divanı iş, sanat, siyaset, eğitim ve bürokrasi alanında hizmet veren önemli şahsiyetleri buluşturmaya devam ediyor. Her ay bir ilçede gerçekleştiren Dostlar Divanı’nın, Kasım ayı toplantısı gazeteci Sami Özey’in organizasyon ve sunumu ile Tekstilkent ‘ teki Ramazan Bingöl Et Lokantası’nda yapıldı. İkinci kez Esenler’de düzenlenen toplantıya İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Dostlar Divanı’nın Onursal Başkanı sıfatıyla katıldı. Toplantıya, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, THY Genel Müdürü Temel Kotil, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Başkanı Hamza Akbulut, Ak Parti MKYK Üyesi  Dr . Ömer Bolat, Prof. Dr . Nevzat Yalçıntaş, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Ayvallı, YÖK Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Yıldırım, Başbakanlık Etik Kurulu Üyesi Hasan Büyükdede, Doç. Dr. Mustafa Karataş, Prof. Dr. Ahmet Apay, Prof. Dr. Kadir Can Keskinbora, Prof. Dr. Ahmet Bolat, emekli Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek, Türk Sanat Müziği Devlet Sanatçısı Recep Alper Çevirel ve 150’ye yakın gönül dostu katıldı.

ALLAH KİMSEYİ DOSTSUZ BIRAKMASIN

Çok samimi bir ortamda başlayıp devam eden yemekli toplantıda ilk konuşmayı İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu yaptı. “Allah kimseyi dostsuz bırakmasın” diyerek konuşmasına başlayan Vali Mutlu, kendisinde müstesna bir yeri olan İstanbul şehri ile gurur duyduğunu söyledi. Bu güzel şehrin valisi ve bu güzel ülkenin çocuğu olmanın kendisine ayrı bir heyecan verdiğini belirten Vali Mutlu, “Bu şehirde herkesi kendisine bağlayan birçok sebep var. Bu şehrin manevi sahibi çok. Başta Eyüp El Ensari Hazretleri geliyor. O, İstanbul ‘ un manevi lideri . Onların gölgesinde yaşamaktan iftihar ediyorum” dedi. Bu sene Hac farizasını ifa ettiğini de hatırlatan Hüseyin Avni Mutlu, Peygamberimizin bulunduğu şehirlerin havasını solumanın ayrı bir heyecanı olduğunu belirtip, “Cenab-ı Allah herkese bu ulvi görevi ifa etmeyi nasip etsin. Bu görev, sağlıklı ve maddi durumu iyi olanlara verilmiş bir görev. Allah, herkese bu görevi ifa edebilecek sağlık ve imkân versin” temennisinde bulundu.

10 DAKİKADA BİR AYLIK BİLGİ

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu da, Dostlar Divanı’nda kısa bir konuşma yaptı. Dostları Esenler’de görmekten büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Göksu, “Dostlar Divanı dostlara ayrı bir haz yaşatıyor. Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş hocamla masada sohbet ettim. Hocam bana 10 dakikada Afganistan, Suriye ve Ortadoğu ve Afrika’daki gelişmeleri anlattı. Anlattıklarını dağarcığıma yazdım. Herhalde bir ay peş peşe bir ay kitap okusaydım bu 10 dakikada öğrendiğim bilgilere sahip olamazdım. Şimdiye kadar öğrendiklerimiz böyle dostlar meclisinde öğrendiklerimiz. Bu divanda öğrendiklerimiz bize günlük hayatımızda rehber oluyor ” şeklinde konuştu. Göksu, Dostlar Divanı üyelerine Esenler’in kapısının her zaman açık olduğunu da hatırlattı.

“AFRİKAYI GEZİN” TAVSİYESİ

THY Genel Müdürü Temel Kotil de yaptığı konuşmada,  THY’nın dünyanın en güzel ancak, en geri bırakılmış bölgesi olan Afrika’ya da uçtuğunu kaydetti. Afrika’nın acılar coğrafyası olduğunu belirten Kotil, Yemen’de bir milyon Osmanlı askerinin şehit düştüğünü, Ruanda’da bir milyon 200 bin insanın katledildiğini belirtti ve, “Hafta sonu Cezayir’de Soykırım Müzesi’ni ziyaret ettim. Fransızlar orada bir milyon insanı katletmiş. Orada gencecik annelerin o müzeyi gezdiklerini gördüm. Çok duygulandım. Çünkü bu katliamları sonraki nesillere anneler anlatacak. Genç annelerin Soykırım Müzesi’ni gezmesi beni çok etkiledi” şeklinde konuştu.

MUTLAKA SELAMLAŞIN

Ak Parti MKYK Üyesi ve MÜSİAD 3. Dönem Başkanı Dr . Ömer Bolat da konuşmasında İslam dininde selamlaşmanın önemine işaret ederek, “Sıla-i rahim yapmak, yardımlaşmak ve dostlarla görüşmek bizim için çok önemlidir . Herkes birbirleri ile görüştüğünde mutlaka selamlaşmalıdır” dedi. Gecede diğer birçok gönül dostu da duygu ve düşüncelerini Dostları Divanı üyeleri ile paylaştı. Prof. Dr. Kadircan Keskin Bora ve Devlet Sanatçısı Recep Alper Çevirel söyledikleri şarkılarla geceye renk kattılar. Toplantı, Prof. Dr. Ramazan Ayvallı’nın kısa değerlendirme konuşması ve duası ile son buldu.

Diğer Haberler