Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 8 Haziran 2011

ABONE OL

Dönüşüme halk desteği

Geri dönüşümde hamle yapan Esenler Belediyesi’ne en büyük destek Esenlerlilerden geliyor. Ev hanımından esnafa, işletmecinden emeklisine kadar Esenler’de yaşayan birçok vatandaş geri dönüşüm bilinciyle değerlendirilebilir atıkları toplayarak geri dönüşüme destek veriyor.

Geri dönüşümde hamle yapan Esenler Belediyesi’ne en büyük destek Esenlerlilerden geliyor.  Ev hanımından esnafa, işletmecinden emeklisine kadar Esenler’de yaşayan birçok vatandaş geri dönüşüm bilinciyle değerlendirilebilir atıkları toplayarak geri dönüşüme destek veriyor.  Esenler Belediyesi’nin “Her atık çöp değildir” sloganından yola çıkararak başlattığı geri dönüşüm projesine ilçe sakinleri büyük destek veriyor. Geri kazanılabilecek atıkların yeniden değerlendirilmesi noktasında Esenler Belediyesi ile işbirliği yapan vatandaşlar, hem çevreye hem de ekonomiye katkı sağlıyor. Kağıt, cam, pil, plastik metal atıklar ile bitkisel atık yağları ayrı ayrı toplayarak Esenler Belediyesi Geri Dönüşüm araçlarına teslim eden vatandaşlar, daha temiz ve sağlıklı bir Esenler için hep birlikte mücadele ediyor. Ambalaj atıklarını kaynağında ayırarak ekonomiye kazandırılmasında sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ederek örnek bir tutum sergileyen Esenlerliler, Esenler Belediyesi’nin geri dönüşüm hamlesine ciddi biçimde destek ve önem veriyor.

Fevziye Teyze örnek oldu

Geri dönüşüme destek veren ilçe sakinlerinden Fevziye Bayraktar (55), geri dönüşümü olabilecek atıkların çöpe gitmesine gönlü razı olmuyor. Kemer Mahallesi’nde tek göz odalı bir gecekonduda eşiyle beraber yaşayan Bayraktar, mavi poşetlerde her hafta topladığı ambalaj atıklarını biriktirip Esenler Belediyesi Geri Dönüşüm araçlarına teslim ediyor. Geri dönüşüme katkıda bulunmaktan son derece mutlu olduğunu söyleyen Bayraktar, doğal kaynaklarımızı korumak ve verimli kullanmak için geri dönüşüm çok önemli olduğunu dile getiriyor. “Çöpe attığımız kâğıtların tekrar defter, kitap olarak geri dönmesi çok güzel” diyen Bayraktar, geri dönüşüm bilincinin ülke genelinde yaygınlaşması gerektiğine dikkat çekiyor. Fevziye Bayraktar, kendisinde gören bir çok komşusunun da aynı şekilde geri dönüşüm atıklarını toplamaya başladığını söyledi.

Esnafta da bilinç oluştu

Geri dönüşüme destek veren bir başka ilçe sakini ise; Havaalanı Mahallesi’nde market işleten Musa Küloğlu. Küloğlu, değerlendirilebilir nitelikli atıkların geri dönüşümü ile doğaya katkıda bulunmaktan çok memnun olduğunu belirtiyor. İşlettiği markette her hafta topladığı kâğıt, karton, kutu gibi ambalaj atıklarını Esenler Belediyesi’nin Geri Dönüşüm aracına teslim ettiğini söyleyen Küloğlu, “Daha yaşanılır bir dünya için geri dönüşüm çok önemli. Eskiden geri dönüşüm ne bilmezdik. Esenler Belediyesi böyle bir çalışmayı başlatınca biz de üstümüze düşen görevi yapalım dedik. Belediye yetkilileri sağ olsun geri dönüşüm konusunda detaylı bilgi verdiler. Anlatılanlar beni çok heyecanlandırdı. Bu konuda ne yapabileceğimizi düşündük esnaf arkadaşlarımızla beraber. Hep birlikte elimizden geldiği kadar geri dönüşüme destek vermeye karar verdik.  İşyerlerimizde topladığımız ambalaj atıklarını geri dönüşüme teslim etmeye ve başta ailemiz olmak üzere çevremizde herkese markete gelen müşteriye bile geri dönüşümün önemini anlatmaya başladık” diye konuşuyor.

Diğer Haberler