Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 4 Şubat 2013

ABONE OL

Döngeloğlu: Güç, Zulme Dönmemeli

Gönül Sohbetleri’nde konuşan İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu, Hz. Muhammed’in örnek kişiliğini anlattığı programında “Efendimiz güçlüyken merhametli, zayıfken mücadeleci oldu” dedi.

Gönül Sohbetleri’nde konuşan İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu, Hz. Muhammed’in örnek kişiliğini anlattığı programında “Efendimiz güçlüyken merhametli, zayıfken mücadeleci oldu” dedi.Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen Gönül Sohbetleri bu hafta İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu’nu ağırladı. Esenler’de yaşayan çok sayıda vatandaşın katıldığı programda Döngeloğlu, Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in tevazu ve hayâ dolu kişiliğini anlattı. “Allah, insanlara örnek olması için Hz. Muhammed (s.a.v)’i Peygamber olarak görevlendirdi” diyerek konuşmasına başlayan Döngeloğlu, Resulullah’ın mütevazı bir kişiliği olduğunu “O, kul gibi yaşadı. Zaten en önemli sünnetlerden biri de tevazudur” sözleriyle anlattı. MAHŞER GÜNÜNÜ DÜŞÜNEREK YAŞADI

Peygamber’in ağırbaşlı, nazik, merhametli, sevgi ve saygı dolu bir kişiliği olduğunu söyleyen Döngeloğlu, “Efendimiz güçlüyken merhametli, zayıfken mücadeleci oldu” dedi. Döngeloğlu, Hz. Muhammed’(s.a.v)’in güç eline geçince “Din, Allah’ın dini, bugün merhamet günüdür” buyurduğunu hatırlattı ve “Biz bugün gücü elimize geçirdiğimizde zulmediyoruz” diye konuştu. Merhamet konusundan bahsederken, Allah’ın kadınlara kendi merhametinden verdiğini ve anneliğin kutsal olduğunu söyleyen Döngeloğlu, “Bugün anneliğin de şifreleriyle oynadılar” dedi.

Döngeloğlu, Resulullah’ın süt kardeşi Hz. Şeyma ile uzun yıllar sonra kavuşma hikâyesini de anlattığı konuşmasında, Peygamber’in fakir ve garip bir insan olarak yaşadığını ve kimseyi ezmediğini kaydetti. Müslümanların Hz. Muhammed (s.a.v)’in yolundan gitmesi gerektiğini ifade eden Döngeloğlu, “Efendimiz’in amel defterinde bir tane günah olmadığı hâlde hep mahşer gününü düşünerek yaşadı” diye konuştu. Döngeloğlu, konuşmasını “Sevdiğinizi söylemekten çekinmeyin. Allah bize birbirimizi sevmeyi nasip eylesin” dualarıyla sonlandırdı ve dinleyenlerden gelen soruları da cevapladı.

 

Diğer Haberler