Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 8 Mayıs 2012

ABONE OL

Donanımsız Gazeteci Olmaz

ESEV’de düzenlenen Televizyon Gazeteciliği seminerlerinin bu haftaki konukları, spikerlikte donanımlı ve haber yayınlarına hazırlıklı olmanın önemine dikkat çektiler.

ESEV’de düzenlenen Televizyon Gazeteciliği seminerlerinin bu haftaki konukları, spikerlikte donanımlı ve haber yayınlarına hazırlıklı olmanın önemine dikkat çektiler.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen Televizyon Gazeteciliği Seminerleri’nin bu haftaki konukları ekranlarından tanığımız spikerler Evren Özalkuş ve Burak Törün oldu. Esenler Sanat Evi’nde ( ESEV) düzenlenen seminerlere yoğun bir katılım oldu. Bilgi, tecrübe ve deneyimlerini paylaşmak amacıyla Esenler halkı ile bir araya gelen spikerler, başarılı olmanın püf noktalarını anlattılar.  Seminerde ilk olarak spiker Evren Özalkuş, “Spikerlikte donanım” konu başlığı altında yaptığı konuşmada; spiker olacak kişinin donanımlı olması gerektiğine dikkat çekti.  Özellikle son dakika haberciliğine dikkat çekerek son dakika yayınlarında soğukkanlı olunması, iyi bir hazırlık yapılması ve gündemin çok iyi takip edilmesinin önemini anlattı.

Her meslekte olduğu gibi spiker olacak kişinin de mesleğini çok sevmesi gerektiğini vurgulayan Özalkuş, “İşinizi ünlü olmak için yapmamanız gerekiyor. İşinizi ön plana çıkarmalısınız. Mesleğinizi severek yapmalısınız. Meslek aşkı çok önemli” dedi.

GÜZEL VE ETKİLİ KONUŞUNTelevizyon gazeteciliğine merak duyanların bir araya gelip fikir alışverişinde bulundukları seminerde, Özalkuş’un konuşmasının ardından sözlerine başlayan spiker Burak Törün ise; canlı yayınlara değinerek dikkat edilmesi gereken hususları dile getirdi. Dinleyicilere “Haber Yayınlarına Hazırlık / Canlı Yayın ve Ego”  adlı bir seminer veren Törün, kendi deneyim ve tecrübelerini anlatarak, John Harricharan’ın kaleme aldığı “Güç Duruşu” adlı kitabını örnek vererek güç duruşun zihni özgürleştirip heyecanın kontrol altına alınmasını sağladığını belirtti.  İletişimci olmak isteyenlere tavsiyeler vererek konuşmasına devam eden Törün, etkili konuşmanın çok önemli olduğunu ifade etti. İnsanların birbirleriyle konuşurken en etkili ses tonunu kullanmaları gerektiğini belirten Törün, “Güzel ve etkili konuşmak başarımızı arttırır. Birbirimizle çok güzel bir iletişim kurmalıyız” dedi. Etkili iletişimde beden dilinin de çok önemli olduğunu kaydeden Törün, doğru yer ve zamanda beden dilinin doğru bir şekilde kullanmasının gerekli olduğunu belirtti.

SPİKER GÜNDEMİ ÇOK İYİ BİLMELİBaşarılı bir spikerin hangi özelliklere sahip olması gerektiği konusunda tavsiyeler de veren  Törün, “ Haber spikerinin gündemi çok iyi bilmeli ve mesleki açıdan donanımlı olmalı. Haberci soğukkanlı olmalı” dedi. Canlı yayında her türlü aksaklığın olabileceğini belirten Törün, canlı yayında geçmişi ve geleceği düşünmeden anda kalmanın çok önemli olduğunu söyledi. Özgüvenin önemini de anlatan Törün, spikerin yanlış yapmaktan çekinmemesi gerektiğini vurguladı. Haber spikerinin kendi bilgi ve birikimi dışındaki konularda da bilgi sahibi olması gerektiğini söyleyen Törün, canlı yayın ve ego ilişkisine de dikkat çekerek, “Ego insan zihninin karanlık noktasıdır. Onu karanlık hale getiren biziz” dedi. Törün, spikerlerin dış görünüşüne de dikkat etmesini belirterek, “Kadın ve erkek olsun spikerler abartıdan uzak, sade giyinmeli. Sade olunmazsa izleyici haber yayınını değil, spikeri izler” dedi.

Özalkuş ve Törün, seminerin sonunda dinleyicilerden gelen soruları da cevapladı.

Diğer Haberler