Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Aralık 2015

ABONE OL

Doğru Beslenme Aileden Geçer

"Sağlık Buluşmaları"nda doğru beslenme ile ilgili seminer veren Cevahir Çiçek, doğru beslenmeyi çocuklara anlatmanın yolunun ailelerinden geçtiğini vurgulayarak, “Çocuk doğru beslenmeyi gördüğü gibi aileden öğrenir.” Diye konuştu.

“Sağlık Buluşmaları”ndadoğru beslenme ile ilgili seminer veren Cevahir Çiçek, doğru beslenmeyi çocuklara anlatmanın yolunun ailelerinden geçtiğini vurgulayarak, “Çocuk doğru beslenmeyi gördüğü gibi aileden öğrenir.” Diye konuştu.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Sağlık Buluşmaları” programı kapsamında Sağlık Eğitim Uzmanı Cevahir Çiçek, Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde Esenlerli annelere “Doğru Beslen Sağlıklı Yaşa” konulu bir seminer verdi.

Psikolojik beslenme bozuklukları mevcut

Cevahir Çiçek, seminere gelen annelerle tanışarak onların çocuklarının beslenme ile ilgili problemlerini dinleyerek “doğru beslenme”yi anlattı. Beslenme sorununu sadece kilo almak ya da kilo vermek üzerinden değerlendirilmemesi gerektiğinin altını çizen Çiçek, “Beslenme konuları çok geniş kapsamda ele alınıyor. Genellikle psikolojik kapsamlı oluyor. Aşırı derecede yemek yiyen ve kusan bireyler var. Ya da aç kalarak kilo vermeye çalışanlar var. İşte bu psikolojik bir beslenme bozukluğudur.”

Çocuk doğru beslenmeyi aileden öğrenir

Cevahir Çiçek çocukların beslenme bozuklukları ile ilgili şunları aktardı: “Çocuklarda kahvaltı atlanmaması gereken bir öğündür. Yorgunluk ve isteksizlik oluşur. Saç dökülmesi, vücutta yaralar çıkabilir ve ileride şeker hastalığı da çıkabilir. Bu yüzden beslenmenin önemini onlara anlatmak ve beslenmelerini doğru şekilde sağlamak bizim görevimiz. Çocuk doğru beslenmeyi gördüğü gibi aileden öğrenir. Hiçbir çocuğa sen bunu yiyeceksin o sağlıklı diyerek o besini yediremezsiniz. Çocuk ilk önce o besinin ailede tüketilip tüketilmediğine bakar. Anne baba çocuğa kahvaltını atlama dedikten sonra baba evden çıkarken kahvaltı yapmadan çıkarsa o çocuğa o kuralı oturtturamazsınız. Çocuk gördüğünü öğrenir.”

Diğer Haberler