Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 13 Nisan 2018

ABONE OL

Din Ve Devlet İnsanı Kötülükten Korur

"Mukaddime Okumaları"nda konuşan Prof. Dr. Recep Şentürk, "İnsanı kötülüğe yönelmekten uzaklaştıran iki unsur vardır: din ve devlet. Ya Allah korkusundan ya da devlet korkusundan insan kötülükten uzak durur" dedi.

“Mukaddime Okumaları”nda konuşan Prof. Dr. Recep Şentürk, “İnsanı kötülüğe yönelmekten uzaklaştıran iki unsur vardır: din ve devlet. Ya Allah korkusundan ya da devlet korkusundan insan kötülükten uzak durur” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Mukaddime Okumaları”nda konuşan Prof. Dr. Recep Şentürk, İbn-i Haldun’un ünlü eseri “Mukaddime”yi Esenlerlilere anlatmaya devam ediyor. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Mukaddime Okumaları”nda Şentürk, Mukaddime’nin devletin insan tabiatı üzerine olan etkisiyle ilgili bölümünü ele aldı.

İNSANI KÖTÜLÜKTEN İKİ ŞEY UZAKLAŞTIRIR

Din ve devletin insanı kötülükten uzaklaştırdığına dikkat çeken Şentürk, şunları söyledi:

“İnsan hem iyiye hem kötüye programlanmıştır. Allah insana hem kötü şeyleri hem de iyi şeyleri ilham eder. Kötü şeyleri nefis ile iyi şeyleri ise melekler ile ilham eder. Eğer insan alışkanlıklarını kendi haline bırakırsa hemen kötülüğe doğru kolayca kayar. Aynı zamanda insan nefsini terbiye etmezse alışkanlıklarından dolayı şerre kayar. İnsanı kötülüğe yönelmekten uzaklaştıran iki unsur vardır: din ve devlet. Ya Allah korkusundan ya da devlet korkusundan insan kötülükten uzak durur. Zulüm, insanların özelliğidir. Eğer bir kişi zulmetmiyorsa, bir sebepten dolayı zulmetmiyordur.”

GÖÇEBELER KENDİ KABİLELERİNİ KORUR

Devletin, elindeki güçle zulmü engellediğini ifade eden Şentürk, “İnsanları birbirine zulüm etmekten devletin gücü alıkoyar, yoksa insanlar birbirlerine zulmetmek istemediklerinden dolayı değil. Göçebelerde ise durum daha farklıdır. Onlar birbirlerini korurlar, ancak onlar da sadece kendi soylarından gelen kişileri korurlar çünkü onlar bilir ki, kabilelerini korumazlarsa diğer insanlar onlara saygı duymazlar. Allah doğal olarak akrabaları savunma ve koruma duygusu vermiştir ve bunun neticesinde birlik ve yardımlaşma ortaya çıkar” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler