Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 17 Ocak 2020

ABONE OL

‘Dilsiz’ Filminin Galası Esenler’de Yapıldı

Murat Pay’ın yönettiği, Vildan Atasever, Ozan Çelik ve Mim Kemal Öke’nin başrollerini paylaştığı “Dilsiz” filminin gala gösterimi, Esenler’de gerçekleşti.

Esenler Belediyesi, sinema salonlarında gösterim fırsatı bulamayan veya salon imkânı az olan filmler için “Bağımsız Film Galaları” düzenliyor. Sinemaya ve sinemacıya destek olmak amacıyla düzenlenen etkinliğin ilk konuğu ise “Dilsiz” filmi oldu. İnzivadaki usta hattat ile genç bir ressamın yollarının kesişmesini konu edinen “Dilsiz” filminin gala gösterimi, film ekibinin katılımıyla Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

 

ÜÇ AY HAT EĞİTİMİ ALDIM

Film gösterimi öncesi açıklama yapan oyuncu Vildan Atasever, filmin hat sanatı aracılığıyla bir gencin hakikate olan manevi yolculuğunu anlattığını söyledi. Filmin sınırlı sayıda sinema salonlarında gösterime girdiğine dikkat çeken Atasever, “Bizim bu tarz manevi değerlerimizi anlatan filmlere ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. İnsanların da ihtiyacı varmış ki, kulaktan kulağa gelen taleplerle üniversiteleri ve Türkiye’nin birçok şehrini geziyoruz. İlk niyetimiz ödül almak değil iyi bir sinema filmi yapmak. Bu karakterleri, bu hikâyeleri tanımak, sonra seyirciye en sahici şekilde ulaşmak ve insanlarda az da olsa bir etki bırakmak. Onları düşündürmek en kıymetli ödüldür bence” dedi.

 

BENİM İÇİN FAYDALI BİR PROJE OLDU

Atasever, film gösterimi sonrası yapılan söyleşide de hat dersi almaya karar verdiği sırada filmin senaryosunun kendisine geldiğine işaret ederek, şunları anlattı:

“Senaryoyu okuduğum zaman çok heyecanlandım. Daha önce okuduğum kadın karakterlerine hiç benzemeyen bir hanımefendi karakteriyle karşılaştım. Aslında ‘ben bu projenin içerisinde olmak istiyorum’ derken, ‘ben bu duygunun içerisinde olmak istiyorum’ niyetiyle filmi kabul ettim. Benim için çok faydalı bir dönem oldu. Murat, Cavidan ve Mim Kemal Hocam’la ettiğim sohbetler benim bildiğim, içinde olduğum dünyayı bambaşka taraftan farklı şeyler keşfetmeme neden oldu. Çok şükür iyi ki bu proje olmuş diye düşünüyorum.”

Murat Pay da hat üzerine bir film yapmak için yola çıkmadığını dile getirerek, “Kendimi rastgele böyle bir şey içerisinde buldum. Elimize yüzümüze bulaştırmış olabiliriz. Ama öyle veya böyle bir film ortaya çıkardık. Bundan sonra nasıl bir yol alacağımızı ben de bilmiyorum. Bir şeylerin kendiliğinden gelişmesi gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

 

SEYİRCİDEN TAM NOT

Murat Pay’ın hat sanatı üzerine bir belgesel çekmek üzere yola çıktığı; fakat süreç içerisinde kurmacaya dönüşen film, sanatseverlerin büyük beğenisini topladı. Söyleşi sonrası, Esenler Kültür İşleri Müdürü Hüseyin Cerrahoğlu, film ekibine çiçek takdim etti.

Diğer Haberler