Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 25 Kasım 2011

ABONE OL

Dijital kütüphane umut oldu

Türkiye’nin ilk yüzde 100 dijital kütüphanesi olma özelliğine sahip Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi, özürlü vatandaşları da unutmadı. Kütüphanede özürlüler için hazırlanan bölüm, doğuştan zihinsel engelli Erdem Yıldırım (28) gibi bir çok kişiye ulaşarak hizmet vermeye devam ediyor.

Türkiye’nin ilk yüzde 100 dijital kütüphanesi olma özelliğine sahip Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi, özürlü vatandaşları da unutmadı. Kütüphanede özürlüler için hazırlanan bölüm, doğuştan zihinsel engelli Erdem Yıldırım (28) gibi bir çok kişiye ulaşarak hizmet vermeye devam ediyor.

Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi, Esenler’in en merkezi noktasında yıllardır atıl durumda bulunan ve halk arasında kilise kalıntısı olarak bilinen tarihi bir yapının, Esenler Belediyesi tarafından restore edilerek dijital kütüphane haline getirilmesiyle Esenler halkına kazandırıldı. Şu anda ansiklopedilerden sözlüklere, 100 temel eserden fen bilimlerine, sosyal bilimlerden tarih, coğrafya kitaplarına, yerli ve yabancı klasik öykü ve romanlara kadar geniş bir yelpazede 10 bin kitabın bulunduğu Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi’nde ayrıca görme engelli vatandaşlar için de oluşturulmuş özel bir bölüm bulunuyor. Bu bölümde bulunan bilgisayarlara kulaklık taktıklarını söyleyen yetkililer,  bu sayede görme engelli vatandaşların kitapları dinleyebildiklerini söyledi. Buraya gelen herkese faydalı olmayı amaçladıklarını söyleyen yetkililer,  sadece görme engelli değil zihinsel engelli vatandaşlara da yardımcı olduklarını bunun son örneğinin de Erdem Yıldırım  isimli bir genç olduğunu belirtti. 

Erdem yarından çok umutlu

Adı Erdem, 28 yaşında ve doğuştan zihinsel engelli. Sürekli halüsinasyonlar görüyor. Ancak tüm bu olumsuzluklar onu yaşamdan uzaklaştırmamış. Babası sayesinde gittiği Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi O’na büyük umut olmuş. Kütüphane sayesinde evde ya da sokakta zaman öldürmek yerine kitap okuyarak kendisi gibi engelli bir çok gence örnek teşkil edecek bir hayat yaşamaya başlamış. Hayatın ona sunduğu olumsuzlukları ailesi ve azmi sayesinde avantaja çevirerek yarına umutla bakan Erdem’in en büyük ideali ise;  dijital kütüphaneden alacağı sertifika ile bir işe girmek. Bunu öğrenen kütüphane yetkilileri de şimdi ona sertifika vererek onu mutlu etmeye hazırlanıyor. Kütüphaneye geldiği ilk günlerde gördüğü halüsinasyonlar nedeniyle kütüphane yetkililerini kısa süreli de olsa heyecana sevk etmeyi başaran Erdem’in anlatımının çok güçlü olduğunu söyleyen yetkililer, Erdem’in anlattığı olayları adeta yaşamış gibi anlattığını söyleyerek, “Erdem bir gün gelip metroda patlama olduğunu ve olay yerinde ölü ve yararlıların bulunduğunu söyledi.  O kadar inandırıcıydı ki emin olmak için hemen o günün gazetelerine baktık,  televizyonları karıştırdık. Sonra öğrendik ki halüsinasyon görüyormuş ve bunları birebir yaşamış gibi anlatıyormuş” dedi. 

Kütüphaneye gelmeyi çok sevdiğini ve her gün buraya geldiğini söyleyen Erdem ise;  “Burayı çok seviyorum, her gün buraya gelip kitap okuyorum. Ben burada çok mutluyum” dedi. Hemen her gün dijital kütüphaneye gelip kitap okuyan Erdem, en çok Nasrettin Hoca ve Keloğlan kitaplarını tercih ettiğini ve dijital kütüphaneden alacağı sertifikayla işe girmek istediğini söyledi. 

Diğer Haberler