Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 26 Şubat 2016

ABONE OL

Devlet Otoritesini Ak Parti Sorguladı

Esenler Belediyesi'nce düzenlenen "Düşünce Ekseni" programında konuşan Milli Eğitim eski Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer, “2003 yılında ilk kez AK Parti hükümeti ile beraber Türkiye’de devlet idaresinin otoriterliği ve ideolojisi yani devlet yönetim paradigması sorgulanır oldu" dedi.

Esenler Belediyesi’nce düzenlenen “Düşünce Ekseni”programında konuşan Milli Eğitim eski BakanıProf. Dr. Ömer Dinçer, “2003 yılında ilk kez AK Parti hükümeti ile beraber Türkiye’de devlet idaresinin otoriterliği ve ideolojisi yani devlet yönetim paradigması sorgulanır oldu” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği”Düşünce Ekseni”programında Milli Eğitim eski BakanıProf. Dr. Ömer Dinçerbir söyleşi gerçekleştirdi. Dinçer, “Türkiye’de Değişim Yapmak Neden Bu Kadar Zor?”adlı kitabı üzerinden, Türkiye’deki değişimin hikayesini aktardı. Dinçer dinleyenlere “Kamu Yönetimi Reformu”konusunda açıklamalarda bulundu.

Dr.Kadir TopbaşKültür Sanat Merkezi’ndedüzenlenen programa; Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, Belediye Başkan Yardımcıları da katıldı.

OTORİTER DEVLETİN RİTÜELLERİ

Otoriter bir devletin ritüellerini aktaran Prof. Dr. Ömer Dinçer, “Demokrasi aynı zamanda bir ideolojinin topluma kabul ettirilmesi ve toplumsal değişimin uygulayıcısı olarak vardı. Marks Weber, bürokrasiye geniş toplum ve halk kitlesine hizmet götürebilmek için rasyonel bir yapı olarak tarif eder ama Türkiye’de bürokrasi, bu yapı özelliği dışında toplumsal değişimi empoze eden ve buna öncülük eden muhteva taşır. Cumhuriyetin ilk tarihlerinde bürokratların, kaymakamların, belediye başkanlarının kamu idarecilerinin zorla baloya gitmeleri, halkın bir takım toplantılara ve ritüellere davet edilmeleri bununla alakalıdır. Bizim 19 Mayıs, 23 Nisan törenleri ve benzerlerin pek çoğu otoriter bir devletin ritüeli olarak karşımıza çıkarlar” dedi.

AK PARTİ HALKA HİZMET ANLAYIŞINI SUNDU

AK Parti hükümetinin göreve geldiği 2003 yılından bu yana devlet idaresi, devletin otoriterliğinin ve ideolojisinin sorgulandığını söyleyen Dinçer, “2003 yılında ilk kez AK Parti hükümeti ile beraber Türkiye’de devlet idaresinin otoriterliği ve ideolojisi yani devlet yönetim paradigması sorgulanır oldu. İlk defa belki sizler bunun nasıl sorgulandığına dair ipuçlarına sahipsiniz ama Türkiye’de sadece söylemde kalmayan devlet, vatandaşın hâdimi olacak fikri uygulanmaya kondu. Bu çok önemli bir düşünce. Kamu yönetim paradigmasında sorgulama oldu dediğim şey bu. Halka hizmet eden bir devlet anlayışının oluşturulması AK Parti’nin Türkiye’ye sunduğu çok önemli bir proje” diye konuştu.

TUNA’DA DİNÇER ADINA EĞİTİM VADİSİ

Program sonunda Dinçer’e el yapımı tablo hediye eden Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Dinçer’in Esenler’e verdiği destekten bahsederek, “Sayın bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Gerçekten belki de Esenler için bugüne kadar bir sürü eserimiz var ama Esenler’in tarihine düşülecek en önemli not, eskiden Karabayır olarak bilinen Tuna Mahallemizde hayata geçireceğimiz eğitim vadisi projemizdir. O gün sayın bakanımızın vermiş olduğu büyük destekle Allah’a hamd olsun, o bölgemiz yıkıldı, tertemiz hale geldi. Şimdi o bölgenin adını Prof. Dr. Ömer Dinçer Eğitim Vadisi olarak kayıtlara geçtik” dedi.

DİNÇER’İN KİTABI HEDİYE EDİLDİ

Programın sonundaProf. Dr. Ömer Dinçer’in 2003-2007 yılları arasında kamu yönetiminde yeniden yapılanma projesi ekseninde yaşanan süreci anlattığı”Türkiye’de Değişim Yapmak Neden Bu Kadar Zor?”kitabı katılımcılara hediye edildi.

Diğer Haberler