Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 2 Kasım 2014

ABONE OL

Dev Eserler Erdoğan’la Hizmette

Esenler'de yapımı tamamlanan 111 milyon lira tutarındaki hizmet binalarının açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle yapıldı. Erdoğan, “Buranın köy olduğu zamanı bilirim bir İstanbullu olarak. Hamd olsun 1990'dan bu yana buralar çok hızlı bir değişimi, dönüşümü bizim zihniyetimizde yaşadı” dedi.

Esenler’de yapımı tamamlanan 111 milyon lira tutarındaki hizmet binalarının açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle yapıldı. Erdoğan, “Buranın köy olduğu zamanı bilirim bir İstanbullu olarak. Hamd olsun 1990’dan bu yana buralar çok hızlı bir değişimi, dönüşümü bizim zihniyetimizde yaşadı” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esenler Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen Esenler Belediyesi Toplu Açılış Töreni’ne katıldı. Erdoğan, Esenler’de yapımı tamamlanan 111 milyon lira tutarındaki “Yeni Belediye Binası” “Hükümet Konağı” “Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi” “Esenler Özdilek Anadolu İmam Hatip Lisesi” “Cahit Zarifoğlu Gençlik Merkezi” ve “Himet ve Bilgi Evi” açılışını yaptı.

Törene, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ve binlerce vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan ve Dörtyol Meydanı’nı dolduran on binlerce vatandaşın katıldığı törende ilk konuşmayı ev sahibi Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu yaptı.

TARİHİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN DEĞİŞTİRDİ

Bugünün Esenler için tarihi bir gün olduğunu ifade eden Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler tarihinin değişimine değindi. 1994’e kadar susuz, havası kirli, çöp dağları ile yaşayan Esenler’in makûs talihini değiştiren ismin o zamanın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu ifade eden Başkan Göksu, “Esenler Recep Tayyip Erdoğan ile susuzluktan, çöp dağlarından, hava kirliliğinden kurtuldu. Bu meydanda doğalgazına kavuştu. Bu meydan bizim için çok değerli. Şimdi bu meydan da Cumhurbaşkanı olarak sizleri ağırlıyoruz. Size olan bu sevgiyi karşılayabilecek başka bir meydanımız olmadığında burada hep birlikte Esenler’in yeni eserlerini hizmete açıyoruz” dedi.

NESİLLER KADİR TOPBAŞ’I BİLSİN

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 5 yılda Esenler’de 1 milyar lira yatırım yaptığını belirten Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Dörtyol Meydanı’nın yine İBB ile birlikte 4 bin metrekareden 20 bin metrekareye çıkardıklarını ve bu meydanın 30 bin metrekareye çıkaracaklarını söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a Esenler’e yaptıkları yatırımdan ötürü büyük minnet duyduklarını ifade eden Başkan Göksu, “Kültür- sanatta Esenler’de dev bir adım atmak için yeni bir kültür merkezi binası yaptık. Bu kültür merkezi için bir isim gerekiyordu. Nesiller, Esenler’i bu hale getiren, eserleri kalıcı hale getiren İstanbul’un Kadir Abisini her zaman hatırlasın diye buraya Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi ismini vermeyi uygun gördük” ifadelerini kullandı.

HİÇBİR KİRALIK BİNAMIZ KALMADI

Açılışın ev sahipliğini yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da, hizmetlerin ilçe halkına hayırlı uğurlu olması temennisinde bulunarak, “Bugün açacağımız eserler Esenler için çok önemli eserler. Belki açılışlarımızı hizmetlerimizin önünde yapmamız gerekirdi. Ancak bu meydan hem Cumhurbaşkanı, hem vatandaşlarımız için, hem tarih açısından önemli olduğu için burada açılışımızı yapmak istedik. Çünkü Esenlerimize doğal gaz verme töreninin yapıldığı nokta burası” dedi. Göksu, yeni binaların hizmete girmesiyle birlikte, Esenler’de kamu binalarının hepsinin kiradan kurtulduğunu vurguladı.

YENİ YATIRIMLARLA İSTANBUL GELİŞİYOR

İstanbul Valisi Vasip Şahin, hizmete giren 6 yeni eserin hem Esenler, hem de İstanbul halkına hayırlı olmasını diledi. İstanbul’un göç ve yeni doğumlarla nüfusunun her yıl 300 bin arttığına değinen Şahin bu nüfusun ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için yeni kamu binaları, okullar ve kültür sanat merkezlerinin yapılmasının büyük önem taşıdığını vurguladı. Şahin, “Mahalli idareler, hayırseverler ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte yapılan bu yeni eserler herkese hayırlı olsun” dedi.

ESENLER’DE İLK KEZ CUMHURBAŞKANI

Esenler’e ilk kez Cumhurbaşkanı olarak gelen Recep Tayyip Erdoğan’ın sahneye çıkması ile çoşku daha da büyüdü. Muharrem ayının 10’u, Aşure Günü olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tüm insanımız için hayırlara, barışa, özgürlüğe, kurtuluşa vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum. Birliğimizi teyit eden bir gün, bir ay olmasını niyaz ediyorum” dedi.

VATANDAŞLARIMIZA DAHA İYİ HİZMET

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Esenler Belediyesi’nin vatandaşlara daha iyi hizmet için yeni bir hizmet binası inşa ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Yine sizlerin kamu hizmetlerini çok daha iyi bir ortamda alabilmeniz için belediyemiz yeni bir hükümet konağı inşa etti. Büyükşehir Belediye Başkanımızın adını taşıyan bir kültür ve sanat merkezi Esenler ilçemize kazandırıldı. Edebiyatımızın önemli isimlerinden değerli şairimiz merhum Cahit Zarifoğlu adına inşa edilen gençlik merkezi ve bilgi evi de bugün açılışı yapılan eserler arasında yer alıyor. Yine bilgi ve hikmet evi de belediyemiz tarafından yapılarak sizlerin hizmetine sunuldu.”

Erdoğan, bugünkü açılış programı arasında yer alan eserlerden birinin de Özdilek Anadolu İmam Hatip Lisesi olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Mimarisiyle, kapasitesiyle gerçekten etkileyici bir eser olan bu okulumuzun birinci etabı tamamlandı. İkinci etabının da bu açılış vesilesiyle startını veriyoruz. Toplam 111 trilyon yatırım tutarı olan bu eserlerin Esenler ilçemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu eserlerin Esenler’e kazandırılmasında emeği geçen başta belediye başkanımız Tevfik Göksu ve ekibi olarak mimarından işçisine kadar tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

ESENLER’İN KÖY HALİNİ BİLİRİM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak İstanbul’a hizmet etmenin bahtiyarlığını yaşadığını anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Esenler’in tarihini bilirim bir İstanbullu olarak. Esenler’in geçmişini bilirim bir İstanbullu olarak. Buranın köy olduğu zamanı bilirim bir İstanbullu olarak. Hamd olsun 1990’dan bu yana buralar çok hızlı bir değişimi, dönüşümü bizim zihniyetimizde yaşadı. Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden sonra Başbakan olarak Türkiye’ye ama en çok da Türkiye’nin özü ve özeti olan İstanbul’a eserler kazandırmanın iftiharını yaşadık. Şu anda da Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı halkın doğrudan oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanı olarak aynı azimle, aynı sevda ile yine milletimin ve ülkemin hizmetindeyim. Yine 81 vilayetimize özellikle de İstanbulumuza hizmetler kazandırmanın gayreti içerisindeyim.”

PROJELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUM

81 şehirde, özellikle de İstanbul’da başbakanlığı döneminde başlayan önemli projelerin bulunduğunu dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu projeleri çok yakından takip ediyorum. Başlamış projelerin yanında yeni projelerin başlatılması, kalkınma seferberliğinin hız kesmeden devam etmesi için ne gerekiyorsa yapıyoruz ve yapacağız. Bugün geriye dönüp baktığımızda hamd olsun tüm Türkiye’de, İstanbul’da da önemli mesafeler kat ettiğimizi görüyoruz. Bizim kolları sıvayıp işe başladığımız 1994 yılının İstanbul’u ile bugünkü İstanbul arasında dağlar kadar fark var. 1990’ın Esenleri’ni göz önüne getirin bir de 2014’ün Esenler’ini göz önüne getirin. Soruyorum Esenler halkına ‘geriye mi gittik, ileri mi gittik?’ Daima ileriye. Ne dedik ‘durmak yok, yola devam.’ Yine durmayacağız, yine yola devam edeceğiz. İlerlemeye, kalkınmaya devam edeceğiz.”

BELEDİYE BAŞKANLARIMIZI KUTLUYORUM

Açılış töreninin gerçekleştiği Dörtyol Meydanı hakkında da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Şimdi yol buranın altında ve meydan yaklaşık 30 bin metrekareye ulaştı. Bu bir aşktır, bu bir dertlenmedir, derdiniz varsa bunu yaparsınız. Eğer derdiniz yoksa bunu yapamazsınız. İşte ben dertli olan bu kadroyu kutluyorum. İlçe belediye başkanlarımıza, büyükşehir belediye başkanıyla, tüm hükümetimizle ben bu kadroyu kutluyorum. Aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Çünkü Türkiye’nin muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkması lafla olmaz, çalışmayla olur. Kardeşlerim burada, bu icraatlarda akıl var, bilgi var, tecrübe var ve neticelendirme var. İşte biz bunu böyle yaptık.”

KANAL İSTANBUL SÖZÜMÜZÜ UNUTMADIK

İstanbul’un rüya projelerini bir bir gerçekleştirmek için çalıştıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şimdi sıranın Kanal İstanbul Projesi’ne geldiği belirtti. Erdoğan “İşte üçüncü köprü, şu anda kuleler bitti. Şimdi tabliyelere geçilecek ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile 4 gidiş, 4 geliş, ortasından da raylı sistem. Türkiye’de bir ilk, dünyada bir örnek. Yeni havalimanının, lastikli tüp geçiş projesinin inşaatları da sürüyor. Kanal İstanbul sözümüzü de unutmadık, bugünlerde ihale hazırlıkları yapılıyor. İnşallah ihalesiyle birlikte Karadeniz’i Marmara’ya bağlayacağız. Kanal İstanbul’un da her iki tarafında numune adeta şehircikler göreceksiniz. Biz ülkemiz için milletimiz için daha da ötesi yeryüzündeki tüm kardeşlerimiz için tüm insanlarımız için hayaller kurmaya, hedefler kurmaya devam edeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının ardından, ilçede yapımı tamamlanan eserlerin açılışına geçildi. İlk önce Esenler Hükümet Konağı ile canlı bağlantı kuruldu. Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal ile diğer ilgililer, Esenler Hükümet Konağı önünde canlı bağlantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Hayırlı olsun” temennisiyle kurdelayı kestiler. İkinci canlı bağlantı ise Esenler Belediyesi önünden gerçekleştirildi. Burada, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Aydın ve bazı meclis üyeleri de, aynı şekilde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ya Allah, bismillah. Hayırlı olsun” cümlelerinin ardından kurdelayı kestiler. Daha sonra sahnede, diğer hizmet binalarının kurdelası toplu olarak, orada bulunan protokol ile birlikte kesildi.Açılış töreniyle birlikte Esenler’de 111 Milyon TL’lık 6 yeni eser hizmete girmiş oldu.

KÜLTÜR MERKEZİNE YÜRÜYEREK GEÇTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni hizmet binalarının yapılmasına katkı sunan hayırsever işadamları Hüseyin Özdilek, Suat Sancak ve Kazım Türker’e birer teşekkür plaketi takdim etti. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu da, günün anısına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir Şiir Antolojisi Kitabı hediye etti. Törenin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet yeni eserlerden biri olan Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi’ne yürüyerek geçti. Yolda vatandaşların gösterdiği sevgi seline karşılıksız kalmayan Erdoğan çocuklara satranç takımı hediye etti.

KENDİ SERGİSİNİ GEZDİ

Yeni hizmete giren Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi’ni gezen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kültür merkezinden kendisi için açılan “Kasımpaşa’dan Cumhur’un Başına” fotoğraf sergisini de gezdi. Kültür Merkezi’nde bulunan ESEV sanat evi kursiyerlerinin ney dinletisini de dinleyen Erdoğan daha sonra Birlik Mahallesi’ndeki Esenler Belediyesi’nin yeni hizmet binasına geçti. Erdoğan, yeni belediye binasında Başkan M. Tevfik Göksu’nun makamında Esenler Belediyesi’nin hatıra defterini de imzaladı. Çalışmalar hakkında Başkan Göksu’dan bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra belediyeden ayrıldı.

Diğer Haberler