Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 8 Mayıs 2021

ABONE OL

DERNEKLER GÜÇ BİRLİĞİ YAPMALI

‘Esenler’de Ramazan’ programının konuğu olan Malatya Konfederasyonu (MAKON) Kurucu Genel Başkanı Aziz Damar, “Derneklerimiz dayanışma içinde hareket etmeli. İl derneklerimiz, güç birliği yaparak bölgemize katkı sunmalı” dedi.

Nur Haktan’ın sunumuyla Ramazan ayı boyunca Şehir Ekranı TV’de izleyiciyle buluşan ‘Esenler’de Ramazan’ programının konuğu Malatya Konfederasyonu (MAKON) Kurucu Genel Başkanı Aziz Damar oldu. Damar, Esenler’de en fazla Malatya nüfusunun bulunduğunu söyleyerek “Ben de 42 yıldır Esenler’de ikamet ediyorum” dedi.

 

İSTANBUL’A GÖÇ ETTİLER

 

Malatya’dan İstanbul’a göçlerin 60-70’li yıllarda gerçekleştiğini belirten Damar, “İlk göçler, dağlık köylerimizden oluyor. Hepsi de İstanbul’a bir iş sahibi olmak için geliyor. Büyüklerimiz ilk etapta hamallık yapmışlar. Ardından işveren pozisyonuna gelmişler. Bugün baktığımız zaman tekstil firmalarının büyük bir bölümünün sahibi Malatyalılardır” şeklinde konuştu.

 

BİRLİKTE HAREKET EDELİM

 

2000 yılından itibaren çok fazla derneğin kurulmaya başladığını söyleyen Damar, şunları kaydetti:

“İnsanlar İstanbul’a geldiklerinde birbirinden koptu. Derneklerin birinci amacı ise bu insanları bir araya getirmek oldu. Bu derneklerin birbirinden kopuk bir şekilde değil hep birlikte hareket etmesi gerekiyor. Tüm iller, birbirileriyle dayanışma içinde olmalı. ‘Bölgemize hangi kazanımları yapabiliriz?’ diye düşünmelidirler. Örneğin biz bundan iki sen önce farklı illerimizin derneklerini Malatya’ya götürdük. Bu etkinliğimizden oldukça memnun kaldılar. Bunu devam ettirmek istiyoruz. Böylece dernekler arasında iş birliği oldu. Türkiye’miz adına güç birliği yapılması adına çok iyi oldu” diye konuştu.

Mustafa Özyılmaz’ın Kuran’ı Kerim tilâveti ile başlayan programda Harun Beyaz seslendirdiği ilahilerle kalplere huzur verdi.

 

Diğer Haberler