Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 21 Ağustos 2011

ABONE OL

Dernekler coşturdu

Esenler, Ramazan coşkusunu yaşamaya devam ediyor. Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan etkinlikleri kapsamında bu hafta Kırşehirliler, Bayburtlular ve Çankırılılar yöresel geceleriyle herkese keyifli saatler yaşattı.

 

Esenler,  Ramazan coşkusunu yaşamaya devam ediyor. Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan etkinlikleri kapsamında bu hafta Kırşehirliler, Bayburtlular ve Çankırılılar yöresel geceleriyle herkese keyifli saatler yaşattı. Her akşam iftar vaktinin ardından başlayan kültür sanat programlarıyla birbirinden güzel etkinliklerin gerçekleştirildiği Esenler Kültür Merkezi,  yöresel derneklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Hafta sonunda sahneyi ilk olarak Kırşehirliler aldı.  Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, AK Parti Esenler İlçe Teşkilatı Başkanı Umut Özkan, Kırşehirliler Derneği Başkanı Nihat Çalışkan ile çok sayıda vatandaşın katıldığı gecede Kırşehirliler,  kendi yörelerinin kültürlerini tanıtma imkanı buldu.  Rahatsız olduğu için geceye katılamayan Türk Halk Müziği’nin güçlü sesi Neşet Ertaş’ın yerine sahne alan Ekrem Çelebi ve Kırşehirli  sanatçılar,  geceye katılan herkese keyifli saatler yaşattı. Programda bir konuşma yapan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Esenler’in Ramazanı bütün hücreleriyle beraber yaşamaya devam ettiğini söyledi. Kırşehir denince akıllara ahilik ve Neşet Ertaş’ın geldiğini belirten Göksu, ahiliğin hakkı, hukuku, birliği, dirliği ve kardeşliği temsil ettiğini söyledi.  Göksu, Esenler Belediyesi olarak Ramazan vesilesiyle Esenler’in her bir sokağında dostluğun ve kardeşliğin bereketlenmesi için gece gündüz gayret gösterdiklerini anlattı.

Kardeşliğimizi bozamayacaklar Geçtiğimiz günlerde Hakkari Çukurca’da mayın patlaması sonucu şehit olan askerlerimizi  rahmetle anarak konuşmasına devam eden Göksu, “Gencecik körpelerimizi şehit edenler, kardeşliğimizin önünü kanla kesmeye  kalkarlarsa, bilsinler ki onların da önü kanla kesilir. Bugün ellerine silah verdikleri insanlar, yarın onları açlığa ve yoksulluğa mahkum edeceklerdir. Bunun örneği şu anda Somali’de yaşanıyor” dedi. “Bu millet, bu ülkenin kardeşliğini bozmak isteyenlere fırsat vermedi, bundan sonra da fırsat vermeyecek” diyen Göksu, konuşmasına şöyle devam etti:“ Neşet Ertaş gibi gönül erleri olduğu sürece kimse bu milletin dirliğine, birliğine engel olamayacak. Bu millet hep gönülden konuştu, destanlarını gönülden yazdı. Destanlarını gönülden yazan bu milletin dirliğini ve beraberliğini kimse bozamayacak. Binlerce yıllık tarihimiz bizi bu topraklarda hem kardeş, hem yoldaş hem de kandaş yapmıştır. Kardeşliğimiz için yeni bir başlangıç yaparsak dünyada taklit edilen, takip edilen bir ülke ilan ediliriz. Bunun için tek yol kardeşliğimizi bereketlendirmemizdir. “

Göksu’ya ahilik sandığı hediyesiGöksu,  Türkiye’nin en büyük iftar sofrasını bu yıl Esenler yerine Somali’de kuracaklarını belirterek, 100 bin kişilik iftar vereceklerini belirtti. Somali için başlatılan yardım kampanyası kapsamında hedeflenen rakamın çok üstüne çıktıklarını kaydeden Göksu,  toplanan yardımlarla 250 bin kişilik iftar verebilecek bir duruma geldiklerini söyledi. Ramazan sonrasında da Somali’ye yardım etmeye devam edeceklerini vurgulayan Göksu, gıda yardımı ve su kuyusu açmak gibi acil ihtiyaçların giderilmesine yönelik çalışmaları da yapacaklarına dikkat çekti.

Göksu’nun konuşmasının ardından Kırşehirliler Derneği Başkanı Nihat Çalışkan, günün anısına Göksu’ya çeyiz sandığı görünümünde gümüş bir ahilik sandığı hediye etti. Çalışkan, ahilik sandığını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra, kendileri için büyük önem taşıyan ahilik sandığını ilk kez bir belediye başkanına hediye ettiklerini söyledi. Göksu’dan bir istekte de bulunan Çalışkan, Esenler’de ikamet eden sosyo- ekonomik durumu yetersiz olan yoksul 20 öğrenciye burs vermesini rica etti. Ricayı geri çevirmeyen Göksu ise;  sadece 20 öğrenciye değil, Esenler’deki maddi durumu kötü olan tüm Kırşehirli öğrencilerin eğitim- öğretim masraflarını üstlendiğini söyledi. Yapılan konuşmaların ardından program, sanatçı Ekrem Çelebi  ve Kırşehirli sanatçıların verdikleri konserlerle devam etti.

Bayburt’un Deve oyunu Ramazan etkinlik alanında Cumartesi günü ise; Bayburtlular Derneği sahne aldı. Gecede kendi yörelerine özgü etkinlikleri sergileyen Bayburtlular,  izleyenlere keyif dolu saatler yaşattı. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Gazze Belediye Başkanı Refik Salim Mekki ve İstanbul Milletvekili İsmail Safi’nin de katıldığı gecede, Bayburtlular geleneksel halk oyunlarının yanı sıra cirit ve deve oyunlarıyla da büyük ilgi topladı.  Bayburtlu sanatçılar da söyledikleri birbirinden güzel şarkılarla herkesi eğlendirerek,  unutulmaz bir gece yaşattı.

Çankırılılar’dan yöresel lezzetler

Pazar gün aynı alanda Esenlerlilere ev sahipliği yapan Çankırılılar Derneği de yörelerinin kültürlerini tanıtma fırsatı buldu. Çankırı yöresine özgü halk oyunlarının sahnelendiği gece,  vatandaşlar tarafından büyük bir ilgiyle izlendi. Hep beraber bir arada olmanın mutluluğunu yaşayan Çankırılılar, program sonrasında da Esenler Belediyesi’nin kendilerine tahsis ettiği stantta yörelerinin kültürlerini tanıtarak,  Çankırı mutfağının birbirinden güzel eşsiz lezzetlerini sundular.

Diğer Haberler