Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 9 Mart 2016

ABONE OL

Dedelere Kur’an Sohbeti

İlahiyatçı-Yazar Mahmut Toptaş, Dede Torun ve Yaşam Merkezi'nde 'Kur'an-ı Kerim'de İman Esasları' hakkında Esenlerli dedelerle bir sohbet gerçekleştirdi.

İlahiyatçı-Yazar Mahmut Toptaş, Dede Torun ve Yaşam Merkezi’nde ‘Kur’an-ı Kerim’de İman Esasları’ hakkında Esenlerli dedelerle bir sohbet gerçekleştirdi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün Havaalanı Mahallesi’nde bulunan Dede Torun ve Yaşam Merkezi’nde düzenlediği programda İlahiyatçı-Yazar Mahmut Toptaş, Esenlerli dedeler ile ‘Kur’an-ı Kerim’de İman Esasları’ başlıklı bir sohbet gerçekleştirdi. İnsanların iyiliklerinin öne çıkarılması gerektiğinin altını çizen Mahmut Toptaş, “Bir insan kötülük yapsa da onun iyiliklerini anlatın ki onun da kulağına gitsin. Size karşı o insanın muhabbeti artar. Herkes en kötü değildir. Kötülük yapan adamın iyilikleri de vardır. Hz. Peygamber de ‘Arkadaşlarınızın kötülüklerini anlatmayın, içimi karartıyorsunuz’ diyor. Kötülükler anlatılmamalı, iyilikler anlatılmalıdır” diye konuştu.

MÜ’MİN MÜ’MİNİN AYNASIDIR

Kadın-erkek ya da eş-dost arasındaki ilişkileri değerlendiren Toptaş, “Kur’an-ı Kerim’de ‘Evlere girerken izin isteyin’ deniyor. Zile basmak izin istemektir ama yetmez, selam vermek lâzım. Hz. Peygamber’in sadaka olarak nitelediği tebessüme de uymak gerekir. İnsanların davranışları birbirini etkiler. Mü’min mü’min aynasıdır. Ne yaparsak karşılığında o şekilde tepki görürüz. Gelmeyene gitmek, vermeyene vermek, sormayana sormak gerekir” ifadelerine yer verdi.

Diğer Haberler