Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 3 Mart 2016

ABONE OL

Dede-torun Merkezi Hayırlı Olsun

Türkiye'nin ilk Dede-Torun Yaşam Merkezi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu'nun katıldığı törenle hizmete açıldı.

Türkiye’nin ilk Dede-Torun Yaşam Merkezi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun katıldığı törenle hizmete açıldı.

Esenler Belediyesi tarafından Havaalanı Mahallesi’nde inşa edilen Dede-Torun Yaşam Merkezi’nin açılış törenine; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Av. Şeyma Döğücü, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Av. Gökhan Taran, Belediye Başkan Yardımcıları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Bakan Ramazanoğlu ve Başkan Göksu’yu merkezde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemine kadarki yaşamını konu alan “Reis” adlı filmde Erdoğan’ın çocukluğunu canlandıran Öz-De-Bir Ortaokulu öğrencisi Esenlerli Işık Yıldız çiçeklerle karşıladı.

RAMAZANOĞLU’NDAN MERKEZE TAM NOT

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ile birlikte Dede-Torum Yaşam Merkezi’ni gezdi. Yürütülecek çalışmalar ve verilecek hizmetler hakkında bilgi alan Bakan Ramazanoğlu, Başkan Göksu başta olmak üzere merkezin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.

ESENLER ÇOK ŞANSLI BİR İLÇE

Kuşaklar arasındaki bağı güçlendirip, çocukların dede ve nineleriyle birlikte keyifli vakit geçirmesini sağlayacak Türkiye’nin ilk Dede-Torun Yaşam Merkezi’nin açılış töreninde ilk konuşmayı AK Parti Esenler İlçe Başkanı Av. Gökhan Taran yaptı. Bir belediyenin işinin asfalt ve çöp toplamadan ibaret olmadığını belirten Taran, “Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Tevfik Göksu,yapmış oldukları sosyal faaliyetlerle, kültürel faaliyetlerle yaşama nasıl dokunduğunu bizlere gösterdi. Bugün bunun güzel bir örneğini daha hizmete açıyoruz. Esenler’imize hayırlı olsun” diye konuştu.

AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Av. Şeyma Döğücü de, Esenler’in çok sanslı bir ilçe olduğunu belirterek, “Bizim hep düşündüğümüz ve hayal ettiğimiz projeyi hayata geçiren Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Tevfik Göksu’ya çok teşekkür ediyorum. Kültürümüzü değiştirmenin yolunu arayanlara inat el ele vereceğiz. Ailemiz güçlü olursa bizi yıkamazlar” dedi.

TAM BİR HAYAT MERKEZİ

Toplumsal değerlerimizi yaşamak ve yaşatmak için böylesi sosyal mekanları açmayı görev kabul ettiklerini söyleyen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Türkiye’de bir ilk olan Dede-Torun Yaşam Merkezi, bir kreş değil, bir yaşlı bakımevi de değil. Burası aslında hayatın tecrübesi ile hayatın acemiliğinin buluştuğu bir hayat merkezi. Nesillerin buluştuğu bu mekan aynı zamanda bir rehabilitasyon merkezi, bir ekonomi merkezi” diye konuştu.

Dede-Torun Merkezi’nin aynı zamanda Esenler’in mutluluk merkezi olduğunu ifade eden Başkan Göksu, “Esenler’deki insanlarımıza hangi hizmeti yapsak az. Yeryüzünde insanlığın vicdanı olmamızda, mazlumların yanında durmamızda bize en fazla gücü veren Esenler, her türlü hizmeti hak eden ve hizmet ederken mutlu olduğumuz bir şehir. Bu merkezimizin Esenler’imize, İstanbul’umuza, insanlığımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK PROJE

Başkan Göksu’nun ardından Esenler Kaymakamı da kısa bir konuşma yaparak, tecrübe aktarım merkezi olarak gördüğü Dede-Torun Merkezi’nin hayırlı olmasını diledi. Törende son olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu konuştu. Bakan Ramazanoğlu, farkında olmak ve farkındalık oluşturmak için bir araya geldiklerine dikkat çekerek, “Nesiller birbirinden koptu. Dedeler, torunları unuttu; torunlar dedeleri, nineleri tanımaz oldu. Anneler, babalar, çocuklar birbirinden habersiz oldular. Yaşlıları aldık silo tipi huzurevlerine koyduk. Mahalle kültüründen uzaklaştığımız hayat tarzımız başladı. Değerlerimizi kaybetmeye başladık. Şimdi diyoruz ki; artık çekirdek değil, büyük aile olma zamanı. Bugün burada nesiller arası bağların kurulduğu, gönüllerin tekrar buluştuğu bir mekanı açıyoruz. Bu proje sadece İstanbul’a değil, Türkiye’ye değil dünyaya örnek olacak” şeklinde konuştu.

Ailenin toplumun temel yapı taşı olduğunu ifade eden Bakan Ramazanoğlu, şunları kaydetti:

“Ailelerimiz, birbirine kenetlenmiş iki el gibi kenetlenmeli. Binalar, yollar, köprüler, barajlar inşa edersiniz. Ama toplumu inşa edemezseniz o zaman kendi kendini yönetme kabiliyetinizi kaybedersiniz. Karar mekanizmalarını elimizde tutabilmek için aileyi güçlendirmemiz lazım. Biz kocaman bir aileyiz. Açılmış bu yolda, 13 yıl önce ilk yola çıktığımızda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, o günden bu yana yol arkadaşımız, yoldaşımız, kültür ve gönül dünyamızın kutup yıldızı. Öteki taraftan liderimiz, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ve burada Esenler’in lideri Tevfik Başkanımız. Bu yürüyüş, bir gönül yürüyüşüdür, milletin evlatlarının yürüyüşüdür. Hiç birimiz seçkinlerin evladı değiliz. Hepimiz Anadolu’nun bağrından çıkmış kişilerin evlatlarıyız. Hepinize teşekkür ediyorum.”

MERKEZDE YOK YOK

Konuşmaların ardından Bakan Ramazanoğlu ve Başkan Göksu beraberindekilerle birlikte kurdele keserek Dede-torun Merkezi’ni hizmete sundular. Havaalanı Mahallesi’nde toplam 1.023 metrekare alana inşa edilen ve 2 kattan oluşan merkezde; oyun odası, santraç odası, akıl oyunları odası, masal odası, yemek atölyesi, hobi ve sanat atölyesi, el işi atölyesi, kafeterya, teras kafeterya, berber, revir, hobi bahçesi, çocuk parkı ve şark odası bulunuyor. Dedelerin, torunlarına kültür, gelenek-göreneklerini aktaracağı merkezden dedelerin yanı sıra nineler de yararlanabilecek.

Diğer Haberler