Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 16 Ocak 2018

ABONE OL

Cüneydi, Direniş Fotoğrafını Anlattı

İsrail askerleri tarafından gözleri bağlı şekilde götürülürken çekilen fotoğrafıyla Kudüs direnişinin son sembol ismi olan Fevzi el-Cüneydi, dünyaya sembol olan fotoğrafı hakkında, "Fotoğrafı gördüğümde gururlandım. Ben korkmuyorum fotoğrafta, İsrail korkuyor benden" dedi.

İsrail askerleri tarafından gözleri bağlı şekilde götürülürken çekilen fotoğrafıyla Kudüs direnişinin son sembol ismi olan Fevzi el-Cüneydi, dünyaya sembol olan fotoğrafı hakkında, “Fotoğrafı gördüğümde gururlandım. Ben korkmuyorum fotoğrafta, İsrail korkuyor benden” dedi.

Filistin’de ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanımasının ardından çıkan olaylarda direnişin sembolü olan Fevzi el-Cüneydi,Esenler’e geldi. Esenler Belediyesi’nin düzenlediği 3 günlük etkinliğe katılmak üzere Ürdün’ün başkenti Amman’dan tarifeli uçakla İstanbul’a gelen 16 yaşındaki Cüneydi ile babası Muhammed el-Cüneydi’yi Atatürk Havalimanı’nda belediye yetkilileri karşıladı.

Cüneydi ilk olarak Sultan II. Abdülhamid Han’ın Çemberlitaş’taki kabrini ziyaret etti ve padişahlığı döneminde Filistin’in bir karış toprağını düşmana vermeyen Sultan II. Abdülhamid’e dualar etti. Cüneydi, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ile birlikte burada düzenlediği toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

YÜZ YIL ÖNCE ABDÜLHAMİD, BUGÜN ERDOĞAN

Filistinli Cüneydi’nin, siyonistlere Filistin toprağından bir zırnık bile vermeyen Sultan Abdülhamid Han’ın kabrini ziyaretinin önemine dikkat çeken Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Abdülhamid Han bundan yüz küsür yıl önce ‘Bu topraklardan değil bir karış, bir zırnık bile vermem, bu topraklar milletin toprağıdır’ dediği gibi o günün Abdülhamid Han’ının bugün torunu olan Recep Tayyip Erdoğan, ‘O toprakların emanetini üstlenmiş bizler olarak Kudüs’ü başkent tanıyamazsınız, Kudüs Filistin’in başkentidir’ dedi ve İslâm dünyası da bu karara evet dedi” diye konuştu.

HEPSİ DÜNYAYA MEYDAN OKUDULAR

Filistinli Cüneydi’nin, Filistin’in, Mescid-i Aksa’nın ve hatta tüm İslâm ümmetinin onurunu korumaya çalıştığı ve İsrail askerine meydan okuduğunu dile getiren Göksu şöyle konuştu:

“Bir ay önce Filistin için meydan okuduğu esnada bu kardeşimiz ve O’nun gibi O yollara düşen Filistinli çocuklar, gençler, kadınlar, dünyaya sembol bir görüntü ortaya koydular. 23 tane korkak İsrail askerinin ortasında gözleri kapatılmış ve alnını asla yere dikmeyen, onurlu bir şekilde o askerlere karşı direnen, henüz 16 yaşındaki bir delikanlı görüntüsünü dünya bir taraftan gıptayla, bir taraftan acıyla, bir taraftan da dünyanın tarihi sürecine çok önemli bir imza olarak atıldı. Bu evladımız o görüntüyle dünyaya şunu söyledi, ‘Filistin, Filistinliler’indir. Kudüs Filistin’indir ve Kudüs Filistin’inin olarak kalacaktır. Bedenimiz hiçbir zaman geçit vermeyecektir’ dedi. Biz de, bu direnişin en önemli sembolü haline gelen Fevzi el-Cüneydi’yi o toprakların emanetçileri olan bu toprakların çocuklarıyla buluşturalım ve Kudüs için gençler bir araya gelsin istedik ve davet ettik. Davetimize icabet ettikleri için çok teşekkür ediyorum.”

TÜRKİYE BENİM İKİNCİ VATANIM

Çekilen fotoğrafıyla Kudüs direnişinin sembol ismi haline gelen Cüneydi, Recep Tayyip Erdoğan’ın Filistin’de çok sevilen bir lider olduğunu söyledi. Fevzi El Cüneydi, “Davamıza sahip çıktıkları için Erdoğan ve Türkiye’deki kardeşlerimize çok teşekkür ediyoruz. Türkiye bizim ikinci vatanımız. Biz ikinci vatanımızdayız burada. Biz Türkiye’yi çok seviyoruz. Türkiye’deki bütün kardeşlerimizi çok seviyoruz. Bu davete icabet ettim. Ben çünkü ikinci vatanıma geçiyorum. Yabancı bir ülkeye gitmiyorum, Türkiye’deki kardeşlerimin arasına geldim. İşgalci İsrail’in Filistin’deki çocuklara karşı politikası, tüm dünyaya gösterildi. İsrail gerçek yüzünü tüm dünyaya göstermiş oldu. Bu fotoğrafla tüm dünya İsrail’in kara yüzünü görmüş oldu” şeklinde konuştu.

FOTOĞRAFTA BEN DEĞİL İSRAİL BENDEN KORKUYOR

Çekilen fotoğrafın hikayesini anlatan Cüneydi, “Ben bu fotoğrafımı İsrail beni bıraktıktan sonra görebildim. Beni tutukladıklarında hapse götürdüler ve ben hiç bir şey göremedim. Bir televizyon vardı. Sadece İsrail’i gösteren televizyondu. Ben hapishaneden çıkınca mutlu oldum, fotoğrafı gördüğümde gururlandım. Ben korkmuyorum fotoğrafta, İsrail korkuyor benden. Bunun ispatı ise, 1 asker değil 23 asker var o fotoğrafta. İsrail beni vahşi bir şekilde tutukladı. İsrail askeri ben, tutuklarken silahlarıyla vurdu ve omzumu kırdı. Silahlarla kırıldı omzum ve hapishanede 22 gün kaldım. Mahkemem 14 Şubat’a kadar ertelendi” diye konuştu.

Diğer Haberler