Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 30 Ekim 2012

ABONE OL

Cumhuriyetle Doğanlar

Esenler Belediyesi, Cumhuriyet’in ilan günü olan 29 Ekim’de doğmuş, 29 Ekim’de evlenmiş, en çok Cumhuriyet’i görmüş ve ilk defa Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayanlar gibi özel hayatıyla da ilgisi olan tüm Esenlerliler için “Cumhuriyetle Doğanlar” programı düzenledi.

Esenler Belediyesi, Cumhuriyet’in ilan günü olan 29 Ekim’de doğmuş, 29 Ekim’de evlenmiş, en çok Cumhuriyet’i görmüş ve ilk defa Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayanlar gibi özel hayatıyla da ilgisi olan tüm Esenlerliler için “Cumhuriyetle Doğanlar” programı düzenledi.

Esenler Belediyesi tarafından Cumhuriyetimizin 89. yıldönümü münasebetiyle Cumhuriyetle uzaktan yakından ilgisi olan, 29 Ekim’de doğmuş, 29 Ekim’de evlenmiş, en çok Cumhuriyet’i görmüş ve ilk defa Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayan tüm Esenlerliler için “Cumhuriyetle Doğanlar” adıyla bir program düzenlendi. Esenler Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programa Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu,  Belediye Başkan Yardımcıları, Ak Parti Esenler İlçe Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, birim müdürleri, mahalle muhtarları ve çok sayıda Esenlerli katıldı.

CUMHURİYET HALK DEMEKTİR

Programda konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu konuşmasına herkesin Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak başladı. Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte Türkiye’de yaşanan değişime dikkati çekerek konuşmasına devam eden Göksu, “Türkiye’de herhangi bir kurumun değil, Türkiye’de statükonun ya da jakoben anlayışların değil, halkın iradesinin egemen olduğu ve halkın taleplerinin toplumun kendi yönetim talebi olarak ortaya çıktığı güne biz Cumhuriyet diyoruz. Cumhuriyet halk demektir. Yani halkın kendi iktidarını tesis ettiği gün olarak biz bu günü kutluyoruz” dedi. Göksu konuşmasına, Cumhuriyetle Doğanlar” programını düzenlemekteki amaçlarının Cumhuriyetle uzaktan yakından ilgisi olan, bu anlamlı günde doğmuş, evlenmiş, Cumhuriyet Bayramları’nı en çok görmüş, ya da ilk defa görmüş Esenlerli büyük ve küçükleri bir araya getirerek aynı sofrada buluşturmak olduğunu söyleyerek devam etti.

ESENLER ÜST KİMLİĞİNDE BULUŞSUN

Cumhuriyetin kuruluş yıldönümünün ortak paydasında buluşan Esenlerliler için düzenlenen programın önemine değinerek konuşmasına devam eden Göksu, “Yaşadığımız bu şehirde yaşlısıyla genciyle, çocuğuyla, kadınıyla her birimiz şunu çok iyi biliyoruz ki; doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine biz bu şehrin gerçek sahipleriyiz. İstiyoruz ki bu şehirde her kim varsa herkes birbirini çok iyi tanısın ve herkes kendisini Esenler üst kimliği etrafında buluşturarak Esenler’in geleceği için bir adım atsın. Ve istiyoruz ki bu İstanbul’un göbeğinde, merkezindeki bu ilçe insanın güzelliği kadar, insanlığın yansıdığı o güzel coğrafya kadar fiziki coğrafyasına da yansısın. Fiziki olarak da bu şehir kendi güzelliğini herkese hissettirsin istiyoruz. Bunun için sizleri bir sofrada buluşturarak bir sofrada yemek yiyerek hem duanıza, hem gönlünüze talip olduk hem de nesilleri buluşturmuş olduk” diyerek sözlerini tamamladı.

ESENLERLİLER İNCE SAZLA COŞTU

Başkan Göksu’nun konuşmasının ardından Esenler Belediyesi Sanat Evi (ESEV)  tarafından düzenlenen “Cumhuriyet Konseri” gerçekleşti. Konserde ilk olarak Türkiye çapında ün yapmış İnce Saz Solisti Dilek Türkan mini bir konser verdi.  Müzik severlere doyumsuz bir müzik ziyafeti sunan Türkan’ın ardından ESEV Türk Sanat Müziği Korosu, Türk Sanat Müziği’nin sevilen eserlerini Esenlerliler için seslendirdi.

29 EKİMDE ÇİFTE BAYRAM YAŞIYORLAR

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Esenler’de de büyük bir coşkuyla kutlandı. 29 Ekim doğumlular ise Cumhuriyet Bayramı’nda çifte bayram yapıyor. Böyle çifte bayram yapma şansını yakalayanların duygularını öğrenmek istedik ve hepsinden tek bir cevap aldık: “29 Ekim’de doğmak bir ayrıcalık”.Bundan tam 89 yıl önce Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan ve “en büyük eserim” dediği Cumhuriyet, herkes için farklı duygulara sebep olsa da elbette ki bugünde doğanlar için bambaşka hissiyatlar oluşturuyor.  Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümü münasebetiyle Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen “Cumhuriyetle Doğanlar” programına katılan, cumhuriyetin yeni yaşıyla birlikte kendi doğum günlerini de kutlayan cumhuriyet çocukları için bu anlamlı günde doğmak oldukça ayrıcalıklı. Bu ayrıcalığa sahip olduğunu ve bu durumdan son derece memnun ve mutlu olduğunu ifade eden 48 yaşındaki Ayhan Yolcu, 29 Ekim’de doğmuş olmanın hayatı boyunca kendisine her zaman şans getirdiğini söylüyor. Yolcu, “Okul yıllarımdan bugüne gelene kadar 29 Ekim doğumlu olmanın hep onur verici olduğunu düşündüm. Gerçekten de öyle. Kendimi bu günde doğduğum için hem çok şanslı hem de çok ayrıcalıklı hissediyorum” diyerek özel bir günde doğmanın hissiyatını bizlerle paylaşıyor.

TÜM TÜRKİYE DOĞUM GÜNÜMÜ KUTLUYOR

“Tüm Türkiye benim doğum günümü kutluyor gibi oluyor” diyen ve bu 29 Ekim’de 13 yaşına basan Yusuf Can Oruçoğlu, herkesin doğum gününü hatırlamasından oldukça memnun. Yusuf  “Atatürk’ün milletimiz için çok önemli olan cumhuriyeti kurduğu günde doğmak çok güzel bir duygu, sizi özel biri haline getiriyor. Bu durumdan oldukça keyif alıyorum. Bir taraftan başta ailemin istediği gibi dürüst ve iyi bir insan olmaya çalışırken diğer taraftan da cumhuriyetimiz için de özel ve güzel şeyler meydana getirmek için başarılı olmaya çalışıyorum” diyor.

DOĞUM GÜNÜMÜ HİÇKİMSE UNUTMUYOR

Henüz 7 yaşında olmasına rağmen cumhuriyeti özümsemiş ve bugünü coşkuyla kutlayan yarının cumhuriyet kadını Sezen Su Vatansever ise 29 Ekim’de doğmanın son derece mutluluk verici bir durum olduğunu söylüyor. Başta ailesi olmak üzere öğretmen ve arkadaşlarının doğum gününü her yıl hiç atlamadan kutladığını söyleyen Sezen, “Sanki tanımadığım insanlar da benim doğum günümü kutluyorlar gibi oluyor. O yüzden 29 Ekim doğumlu olmayı çok seviyorum” diye konuştu. 

Diğer Haberler