Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 27 Nisan 2013

ABONE OL

Cumhuriyetin 2. Taş Camii Esenler’e

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Birlik Mahallesi’ndeki Halil İbrahim Camii önündeki Cuma Pilavı’nda yaptığı konuşmada Cumhuriyet tarihinin ikinci taş camisinin Esenler'e yapılacağını müjdeledi.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Birlik Mahallesi’ndeki Halil İbrahim Camii önündeki Cuma Pilavı’nda yaptığı konuşmada Cumhuriyet tarihinin ikinci taş camisinin Esenler’e yapılacağını müjdeledi.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, her hafta Cuma namazı çıkışı cemaatle bir araya gelerek hem mahallelilerin sorularını cevaplandırıyor hem de yapılan çalışmalarla ilgili mahallelileri bilgilendirmeye devam ediyor. Son olarak Birlik Mahallesi’ndeki Halil İbrahim Camii’nde kılınan Cuma namazının ardından vatandaşlarla bir araya gelen Göksu, önce mahallelilerin sorularını cevapladı, ardından da belediye olarak yapılan hizmetler hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Halk arasında ‘Teneke Camii’ olarak bilinen, tek katlı ve olası bir deprem felaketinde yıkılma riski bulunan Halil İbrahim Camii’nin yıkılacağını belirten Göksu, bu caminin yerine Cumhuriyet tarihinin ikinci taş camisini yapacaklarını müjdeledi.

KILIÇ ALİ CAMİİ’NİN BİR ÖRNEĞİ OLACAK

Halil İbrahim Camii’nin tapu işlemlerinin bittiğini açıklayan Göksu, “Bin metrekare alan camiye tahsis edildi. Cumhuriyet tarihinin ikinci büyük taş camisi Esenler’e yapılacak. Projesi bitmek üzere. Öyle zannediyorum ki, kısa bir süre içerisinde projesi biter ve temelini atarız. Tophane’deki Kılıç Ali Paşa Camii’nin bir örneği buraya, bir hayırsever tarafından yapılacak. Hayırseverimiz bana geldi; ‘Başkanım biz buraya betondan cami yaparsak 100 yıl kalır. Taştan yapalım kıyamete kadar kalır’ dedi. Maliyeti iki katına çıkıyor caminin. Taş cami olduğu için zemin etüdü ve mühendislik hesaplarının titizlikle yapılması gerekiyor ama biz en kısa zamanda bu işlemleri bitirip, burada ezan sesini gök kubbeye dinleteceğiz” dedi.

BU BÖLGE SEÇKİN BİR BÖLGE OLACAK

Birlik Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlara, mahalledeki gelişen projeler hakkında bilgi veren Göksu, “Eski parayla yaklaşık 50 trilyona bir hayırseverimiz tarafından dev bir imam hatip kompleksi yapacağız. Birlik Mahallesi’ne yeni otobüs durağı yapacağız. Otobüsler ilk olarak buradan kalkacak. Deprem Parkı’na Gençlik Merkezi, alt tarafındaki boş alana da yürüyüş parkuru yapacağız. Birlik Mahallesi’nin ortasından geçen otobana da Büyükşehir Belediyesi tarafından bir üst geçit yapılacak. Böylece bu bölge hiçbir eksiği olmadan seçkin bir bölge haline gelecek” diye konuştu. Belediye Başkanı Göksu, vatandaşlardan gelen tüm soruları da cevaplandırdı. Daha sonra vatandaşlara tabaklarla nohutlu pilav ve ayran ikram edildi.  Başkan Göksu da kazanın başına geçerek vatandaşlara pilav ikram etti.

Diğer Haberler