Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 21 Eylül 2012

ABONE OL

Çöpten 400 Bin Defter Çıktı

Esenler Belediyesi'nce çöpten elde edilen 400 bin defter, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katıldığı bir törenle öğrencilere dağıtıldı.

Her yıl geri dönüşümden elde edilen binlerce defteri öğrencilere dağıtan Esenler Belediyesi, bu yıl da geleneğini bozmadı. Çöpten elde edilen 400 bin defter Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün katıldığı bir törenle öğrencilere dağıtıldı.

Öğrenci ve veliye ekonomik katkı sunmak, yeni nesilde çevre bilinci oluşturmak ve çevreyi korumak gibi amaçlarla üç yıl önce hayata geçirilen ve “Kitaplar Hükümetten, Defterler Belediyeden” sloganıyla yürütülen proje kapsamında 400 bin defter bu yıl da düzenlenen bir törenle çocuklara dağıtıldı. Havaalanı Mahallesi’nde bulunan Yunus Emre İlköğretim Okulu’nda düzenlenen törene; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu,  AK Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, İlçe Emniyet Müdürü Zülküf Atılgan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bayram Ercan, başkan yardımcıları, birim müdürleri,  meclis üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda öğrenci, veli ve eğitimciler katıldı.

HER ATIK ÇÖP DEĞİLDİR

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda ilk konuşmayı Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu yaptı. Esenler’in İstanbul’un en genç nüfusa sahip ilçelerden birisi olduğunu hatırlatarak konuşmasına başlayan Başkan Göksu, bu genç nüfusun 5’te 1’inin öğrenci olduğunu da dikkati çekti.  Göksu Esenler’in, sosyo-ekonomik profili itibariyle bakıldığında geri dönüşüm çalışmasının biraz daha farklı bir profil içermesi gerektiği düşüncesini tersine çeviren, insanı merkeze alan, doğayı merkeze alan, insan olmanın ve bir başkasına faydalı olmanın idrakini her bir hanesinde güzelce yaşamayı kendisine rehber edinmiş bir ilçenin sakinlerinin her atık çöp değildir idrakiyle kendi hanesinde her bir atığını yeniden doğayı tahrip etmemek için dönüştürdüğü ve her bir hanesinde dönüşümü gerçekleştirebilen bir ilçe olduğunu söyledi.

HERKES ŞEHRİN GELECEĞİNE KATKI SAĞLASIN

2012-2013 eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte bu yıl Esenler’de 87 bin çocuğun eğitim gördüğünü açıklayan Başkan Göksu konuşmasına şöyle devam etti:  “Çocuklarımız okulun açıldığı ilk gün nasıl ki hükümetimiz tarafından dağıtılan kitapları masasında buluyorsa üç yıldan bu yana defterlerini de o kitapların yanında buluyor. Ancak bu defterler farklı. Bizim defterlerimiz kullanılmış, tam çöpe gitmek üzereyken geri dönüşüm tesisimize gelen atıklardan elde ediliyor. Bizim arzu ettiğimiz şey bu şehirde yaşayan herkes şehrin geleceğine katkıda bulunsun. Her şeyin çöp olmadığını yeniden insana kazandırılabilecek olduğu idrakiyle inşallah Esenler’de her şeyin en güzelini yaparak yolumuza devam edeceğiz.”

Başkan Göksu’nun ardından konuşan Esenler Kaymakamı Nazım Madenoğlu ise, Esenler’in çevre bilinci açısından çok önemli bir çalışmaya imza atarak üç yıldır çöpten elde edilen defterleri öğrencilere dağıttığını söyledi.  Esenler Belediyesi’nin üç yıldan bu yana dağıttığı defterlerin toplam maliyetinin 12 milyon olduğunu açıklayan Madenoğlu, bu maliyetin belediye bütçesinden değil, sokağa atılan çöplerin geri dönüştürülmesinden ortaya çıktığına dikkati çekti.

DİĞER İLÇELERE DE ÖNCÜLÜK EDİYOR

Madenoğlu’ndan sonra konuşan AK Parti  İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu da Esenler’de fiziki, sosyal ve kültürel anlamda yürütülen bir çok projenin İstanbul’un diğer ilçelerine adeta öncülük ettiğini açıklayarak başladığı konuşmasına, Esenler’in çehresini değiştirmeye yönelik yaptığı çalışmalardan dolayı Esenler Belediye Başkanı Göksu’ya teşekkür ederek devam etti. Babuşcu; “Başkan Göksu ve ekibinin Esenler’de yerel yönetim hizmet çıtamızı yukarıya taşıyan gayretlerini izliyor ve takdir ediyoruz. Bugün burada geri dönüşümden elde edilen defterlerimizi çocuklarımıza dağıtacağız. Bu çalışmanın diğer ilçelerimiz açısından da örnek olabilecek nitelikte bir proje olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

ÖRNEK BİR ÇALIŞMA

Programda son konuşmayı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün yaptı. AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ve Esenler Belediye Başkanı Göksu ile 30 yıllık arkadaş olduklarını açıklayarak konuşmasına başlayan Ergün, okul bahçesini dolduran çocuklara arkadaşlıklarını sağlam tutmalarını ve uzun yıllar devam ettirmeleri konusunda öğütler verdi. Günümüzde artık hiçbir şeyin atık olmadığını, eskiden atık olarak nitelendirilen her şeyin bugün bir sanayisinin olduğunu söyleyen Ergün, gelişen teknoloji sayesinde artık bugün her şey geri dönüşümle yeniden kazanılıyor. Esenler Belediyesi tarafından hayata geçirilen bu projenin örnek bir çalışma olduğuna dikkati çeken Ergün, Esenler halkı, Başkan Göksu ve ekibine teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu’ya günün anısına birer hediye takdim etti. Program, Bakan Ergün ve beraberindekilerin, sınıflara çıkarak öğrencilere defterleri dağıtmasıyla son buldu.

 

Diğer Haberler