Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 5 Eylül 2013

ABONE OL

Çölyak Hastalık Değil, Yaşam Biçimi

Prof. Dr. Fügen Çullu Çokuğraş, çölyak hastalığı ile ilgili Esenlerlilere verdiği seminerde, “Çölyak bir hastalık değil, bir yaşam biçimi” diye konuştu.

Prof. Dr. Fügen Çullu Çokuğraş, çölyak hastalığı ile ilgili Esenlerlilere verdiği seminerde, “Çölyak bir hastalık değil, bir yaşam biçimi” diye konuştu.Esenler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, Etüd Proje Müdürlüğü ile Çölyakla Yaşam Derneği işbirliğinde Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda, çölyak hastalığı ile ilgili bir seminer düzenlendi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fügen Çullu Çokuğraş’ın konuşmacı olarak katıldığı seminere; Esenler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Mustafa Uzun, Toplum Sağlığı Merkezi aile hekimleri ve doktorları, Çölyakla Yaşam Derneği yöneticileri ve Esenlerli vatandaşlar katıldı.Çölyak hastalığının ince bağırsağın, gluten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen bir hassasiyeti olduğunu söyleyen Prof. Dr. Fügen Çullu Çokuğraş, “Dünyada çölyak hastalığında artış var” dedi. Hastalığın tespit edilme oranının çok düşük olduğunu belirten Çokuğraş, çocuklar açısından bakıldığında, ilk 6 ay anne sütüyle beslenen çocukların çölyak hastalığına yakalanma riskinin çok düşük olduğunu kaydetti. ÇÖLYAK BİR YAŞAM BİÇİMİ

Çölyak hastalığının yüzde 85’inin ishal belirtisiyle ortaya çıktığını ifade eden Çokuğraş, hastalığın kusma, iştahsızlık, kabızlık, karın ağrısı gibi rahatsızlıklarla baş gösterdiğini söyledi. Farkındalık ve erken teşhisle hastalığın daha kolay kontrol altına alınabildiğine değinen Çokuğraş, çölyak diyetinin tedavi aşamasında çok önemli olduğunu kaydederek, “Diyetine uymayan çölyak hastalarında mide ve bağırsak kanserine yakalanma riski daha fazla” uyarısında bulundu. Çölyak hastalığının tedavisi ile ilgili dünyada çok ciddi ve umut verici çalışmalar yapıldığını aktaran Çokuğraş, bugün itibariyle hastaların öncelikle diyetine çok dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Çölyakı aslında bir hastalık olarak adlandırmamak gerektiğini vurgulayan Çokuğraş, “Çölyak bir hastalık değil, bir yaşam biçimi” dedi. Çokuğraş, programda vatandaşlardan gelen soruları da cevaplandırdı. Seminerin ardından vatandaşlar, Esenler Belediyesi’nin kendilerine ikram ettiği glutensiz ekmekleri de tattılar.

Diğer Haberler