Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 24 Ağustos 2016

ABONE OL

Çocukta Özgüven Ailede Başlar

Esenler'de seminer veren Psikolog Yücel Sirkeci, özgüvenli çocukların aile bireylerinin birbirine güvenebileceği evlerde yetiştiğini söyledi.

Esenler’de seminer veren PsikologYücel Sirkeci, özgüvenli çocukların aile bireylerinin birbirine güvenebileceği evlerde yetiştiğini söyledi.

Esenler Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün ilçedeki kadınlara yönelik eğitici seminerlerdizisi Çarşamba Seminerleri’nde PsikologYücel Sirkeci, Esenlerli kadınlara bir seminer verdi. Hacı Lütfiye Gürses Bilim Parkı’nda düzenlenen programda Sirkeci, kadınlara “Çocuklarda Özgüven Gelişimi” konusunu anlattı.

BENLİK SAYGISI KAZANDIRMALIYIZ

Çocukla iletişim kurarken dikkat edilmesi gerekenleri aktaran PsikologYücel Sirkeci, “Çocuğun benlik saygısını kazandıracak dil kullanmalıyız. Olumlu duyguları paylaşmalı ve takdir ettiğimizde bunu göstermeliyiz. Çocuğumuzu koşulsuz kabul etmeli ve ona sorumluluklarını da öğretmeliyiz. Bunlar çocuğun özgüvenli olmasını sağlar” dedi.

HEMEN UYUYORSA DİKKAT!

Çocuğun özgüvenli yetişmesi için onu iyi tanımak gerektiğini belirten Sirkeci, “Okuldan gelip hemen uyuyan çocuk gün içinde bir hata yapmış olabilir ve suçluluk duygusuyla uyuyabilir. Çocuk bu davranışı, kendini herhangi bir sebeple kötü hissettiği için de yapıyor olabilir. Çocuğunuzu tanıyın. Onu dinleyin ve hareketlerinin sebebini anlayın. Evde herkesin birbirine güvenebileceği bir ortam oluşturun ve çocukta, bir hatası bile olsa onu dinleyeceğiniz ve yönlendireceğiniz algısı oluşturun. Çocuğa, örnek olarak özgüven aşılarsınız” diye konuştu.

Sirkeci, programın sonunda kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

Diğer Haberler