Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 9 Aralık 2015

ABONE OL

Çocuklukta Ektiğimizi Ergenlikte Biçeriz

"Sağlık Buluşmaları"nda ergenlik dönemi ile ilgili seminer veren Psikolog Zeynep Demirbozan, çocuklukla ergenliğin ilişkili olduğunu belirterek, "Çocuklukta ne ekersek, ergenlikte onu biçeriz" diye konuştu.

“Sağlık Buluşmaları”nda ergenlik dönemi ile ilgili seminer veren Psikolog Zeynep Demirbozan, çocuklukla ergenliğin ilişkili olduğunu belirterek, “Çocuklukta ne ekersek, ergenlikte onu biçeriz” diye konuştu.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “Sağlık Buluşmaları” programı kapsamında Psikolog Zeynep Demirbozan, Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde Esenlerli annelere “Ergenlik Sizin Eve Uğradı Mı?” konulu bir seminer verdi.

EKTİĞİMİZİ BİÇİYORUZ

Ergenlik döneminin çocuklukla ilişkisine değinen Psikolog Zeynep Demirbozan, “Büyüme ergenliğe özgü değildir. Çocuk da büyür ama değişmez. Ergenlik çağındakiler hem büyür hem değişir. Bu açıdan baktığımızda çocuklukla ergenlik ilişkilidir.Çocuklukta ne ekersek, ergenlikte onu biçeriz” dedi.

TUTARLI DAVRANIN

Anne – baba davranışlarının ergenlik dönemindekiler için önemine dikkat çeken Demirbozan, “Çiftler arasındaki sıcak ilişki, anne – babaların birbiriyle tutarlı davranışları çocuğu olumlu etkiler. Tutarsız davranışlar ileriki dönemde çocukta kişilik bozukluğuna sebep olabilir” diye konuştu. Ergenlik dönemindeki çocuklara nasıl davranılması gerektiği konusunda annelere tavsiyelerde bulunan Demirbozan, “13 – 17 yaş arasında çatışma ve kendini kabul ettirme çabası vardır. Bu dönemde koyulan kurallar doğru ve gerekçeli olduğu ve çocuğa seçenekler sunulduğu müddetçe çocuğun rahat bir ergenlik geçirmesi sağlanır” şeklinde konuştu.

KARARLI OLUN

Demirbozan, çocukla doğru iletişim kurmanın önemine vurgu yaparak, “Çocuk, sizin mesajınızla davranışlarınızın uyumlu olmasına bakar. Çocuk, ebeveynlerin kararlı olduğunu bilmeli. Bu nedenle çocuğunuzla her zaman göz teması kurun” tavsiyelerinde bulundu.

Diğer Haberler