Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 5 Şubat 2013

ABONE OL

Çocuklarınıza Fazla Yüklenmeyin

ESAYDAM’da seminer veren Psikolojik Danışman ve Yazar Mürşid Ekmel Aybek, çocuklara ödev ve testlerle çok fazla yüklenmenin yanlış olduğunu belirterek “Çocuklarınıza vakit ayırın, onlarla fırsat buldukça oyun oynayın” dedi.

ESAYDAM’da seminer veren Psikolojik Danışman ve Yazar Mürşid Ekmel Aybek, çocuklara ödev ve testlerle çok fazla yüklenmenin yanlış olduğunu belirterek “Çocuklarınıza vakit ayırın, onlarla fırsat buldukça oyun oynayın” dedi.Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi’nde (ESAYDAM) seminer veren Psikolojik Danışman ve Yazar Mürşid Ekmel Aybek, çocuklarda zeka gelişimine dikkat çekerek,  annelere çeşitli tavsiyelerde bulundu. Çocukların bir doğası olduğunu söyleyerek söze başlayan Aybek, “Onların doğasını göremezsek, iletişime geçemeyiz ve öğrenmelerine katkıda bulunamayız” dedi. Eğitimin bir bilim dalı değil, bilim dallarından yararlanan bir metodoloji olduğunu belirten Aybek, eğitimin toplumdan beslendiğini söyledi. Eğitimin eski müfredatta davranışçı yaklaşımla işlendiğine değinen Aybek, yaklaşık 10 yıldır benimsenen yapılandırmacı yaklaşım anlayışının eğitimde daha faydalı olduğunu; ancak önümüzdeki yıllarda çıkacak yeni sistemle başarıya daha fazla yaklaşılacağını açıkladı. Aybek, yeni sistemde öğretmenlerin, anlatma yapmaktan ziyade çocuğu yönlendireceğini ve çocuğu daha çok dinleyip gözlemleyeceğini vurguladı.

Özellikle okula yeni başlayan çocukların evde kendi başlarına derse odaklanma süresinin çok düşük olduğunu belirten Aybek, okullardaki soru ve sınav sistemleriyle ilgili de konuştu. “Çocuklarınıza 4. sınıfa kadar mümkün olduğunca fazladan test çözdürmeyin” diyen Aybek, bunun nedenlerini ise şöyle açıkladı: “Test çözmek düşünmeyi, araştırmayı, özgün yaklaşımı sınırlandırıyor. Üretmeyi değil, seçmeyi öğretiyor. Beyin yorum yapmaya kapanıyor ve sadece seçenek sunulmasını bekliyor. Oysa bugün önemli olan, bilmekten çok bildiğini doğru yorumlamaktır.”HAREKETLİ ÇOCUKLAR DAHA ZEKİ OLUYORÇocukların zeka gelişimleri için “Altın çağ” olarak adlandırılan, beyinlerindeki sinaptik bağların örülme sürecinin etkili geçmesinin önemine de değinen Aybek, bu sürecin çocuğa sürekli ders yaptırarak değil, oyun oynatarak daha verimli geçeceğinin altını çizdi. Çocukların dokunarak öğrendiğini kaydeden Aybek, sakin bir çocuktansa öğrenmeye meyilli ve hareketli çocukların daha zeki olduğunu da sözlerine ekledi. Çocuklara ödev ve testlerle çok fazla yüklenmenin yanlış olduğunu belirten Aybek, “Çocuklarınıza vakit ayırın, onlarla fırsat buldukça oyun oynayın. Aile içi iletişimi de iyi pekiştirin” tavsiyelerinde bulundu.

Diğer Haberler