Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 7 Mayıs 2019

ABONE OL

Çocukların İlk İftar Heyecanı

İlk oruçlarını tutan Esenlerli çocuklar, Ramazan ayının birinci gününde birlikte iftar yaptılar. "Çitos Efe" adıyla tanınan minik oyuncu Efe Koçyiğit de Esenlerli çocuklarla orucunu açtı.

İlk oruçlarını tutan Esenlerli çocuklar, Ramazan ayının birinci gününde birlikte iftar yaptılar. “Çitos Efe” adıyla tanınan minik oyuncu Efe Koçyiğit de Esenlerli çocuklarla orucunu açtı.

Esenler Belediyesi, Ramazan ayının ilk gününü yine çocuklara ayırdı. 300 çocuk, hayatlarında ilk kez oruç tutmanın ve Ramazan’ın bereketini paylaşmanın mutluluğunu yaşadı. EsenlerBelediye BaşkanıMehmetTevfik Göksu da, Kadir TopbaşKültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen iftar programında Ramazan ayının ilk gününde, çocuklarla iftar yaptı.

ÇOCUK İFTARI BİR GELENEK OLDU

Göksu, Ramazan ayına yeniden ulaşmanın heyecanıyla, çocuklarla iftar yaparak yarınlara iz bırakmak istediklerini dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Esenler’de bir gelenek oluşturmak ve bunu da yarınlarımız çocuklarımızla yola çıkarak başlatmak istedik. Hepimiz biliyoruz ki, eskiden çocuklarımız Ramazan’ın başında ve sonunda oruç tutarlardı ve bu tuttukları oruçları anne-babalarına satarlardı. İşte biz de bu güzel gelenekten yola çıkarak,Esenler’de çocuklarımızın hafızalarında hiç unutamayacakları bir Ramazan yaşatmak düşüncesiyle bu akşamı tertip etmiş bulunuyoruz. Çocuklarımızın masumiyetiyle ve dudaklarından çıkan masum dualarıyla şehri bereketlendirmek amacıyla bu sene 8’incisini düzenlediğimizÇocuk İftarı,Allah’a şükürEsenler’de bir gelenek haline geldi. 2012’deEsenler Belediyesiolarak ilk başlattığımız Çocuk İftarı Projemizi bugün görüyoruz ki birçok belediyemiz de düzenliyor. Projemizin örnek alınması bizleri son derece sevindiriyor. Bugün gerekİstanbul’da, gerekseİstanbuldışında birçok belediyemizçocuk iftarıdüzenliyor. Elhamdülillah, Esenlerlilerle birlikte güzel bir geleneğe öncülük etmiş bulunuyoruz.”

ÇOCUKLARA ‘DİŞ KİRASI’

Belediye olarak çocuklara ‘diş kirası’ adı altında hediyeler verdiklerini söyleyerek, unutulmuş bir gelenek olan hediyeleşmenin önemine değinen Göksu, şunları kaydetti: “Ecdadımızın iftara gelen misafirlere uğurlarken takdim ettikleri ve adına ‘diş kirası’ dedikleri bir zarif yardım geleneği de, çocuklarımıza dağıtacağımız hediyelerle hatırlamış olacağız ve yıllar sonra Esenlerli çocuklarımız kendi çocuklarına, ‘Ramazan’da Esenlerli tüm çocuklar bir araya gelerek iftar yapardık. Belediyemiz de hediyeler verirdi. diye bugünleri anlatacaklar. Yani sizler bugün çok farkında olmasanız da, yıllar sonrası için belleklerinize yer edecek hatıralarla ayrılacaksınız.”

“ÇİTOS EFE” DE İFTARDAYDI

Esenlerli çocuklar, iftar öncesindeNasreddin Hoca,Keloğlan, Karagöz-Hacivat gölge oyunları,animasyon, jonglör ve illüzyon gösterileri ile keyifli vakit geçirdi.

İftar vaktinin gelmesiyle kendileri için hazırlanan masalarda yerlerini alan çocuklar, akşam ezanıyla birlikte hep birlikte oruçlarını açtı. “Çitos Efe” adıyla tanınan minik oyuncu Efe Koçyiğit de Esenlerli çocuklarla birlikte iftar yaptı.

Diğer Haberler