Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 14 Aralık 2011

ABONE OL

Çocuklarımızı tek ayak yürütüyoruz

Eğitimci - yazar Ali Erkan Kavaklı, Türkiye’deki eğitim sisteminin sol beyin odaklı olduğuna dikkat çekip sağ beynin geliştirilmediğini belirterek, “Çocuklarımız tek ayak yürümeye mahkûm ediliyor” dedi.

Eğitimci – yazar Ali Erkan Kavaklı, Türkiye’deki eğitim sisteminin sol beyin odaklı olduğuna dikkat çekip sağ beynin geliştirilmediğini belirterek, “Çocuklarımız tek ayak yürümeye mahkûm ediliyor” dedi.

Esenler Kelebek Anaokulları Hacı Ahmet Gürses Şubesi tarafından Esenler Belediyesi Konferans Salonu’nda “Çocuğun eğitiminde anne- babanın rolü” başlığı adı altında konferans düzenlendi.

Çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşen programda ebeveynlerin çocuklara karşı görevlerini anlatarak konferansına başlayan eğitimci – yazar Ali Erkan Kavaklı, özellikle çocuklara gereken sevgi ve ilginin gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Birçok anne-babanın çocuklarına değer verdiğini; ancak bunu onlara gösteremediklerini vurgulayan Kavaklı, “Çocuklarımıza değer veriyoruz. Ama bunu söylemede cimri davranıyoruz” dedi. Çocuklara karşı sevgiyle yaklaşılmasının çocukların gelişiminde zorunlu olduğunu kaydeden Kavaklı,  yapılan ilmi araştırmalara göre bir insanın en mutlu olduğu zamanın çocuklarıyla beraber geçirdiği saatler olduğunu söyledi. Çocuksuz anne babaların boşanma oranının çocuklu ailelere göre yüzde 50 oranında daha fazla olduğunu ifade eden Kavaklı, “Çocuklar yuvaları ayakta tutuyorlar” dedi.

Bilgisayar oyunları zekâyı geriletiyorÇocukların eğitiminde anne babanın büyük rolü olduğunu vurgulayarak konuşmasına devam eden Kavaklı, insanların öğrendikçe mutlu olduklarını söyledi. Çocukların zekâsının nasıl geliştirilebileceği konusunda bilgi veren Kavaklı; okumamak, öğrenmemek, kötü beslenme, parçalanmış aile, basit aile, televizyon, bilgisayar oyunları ve beyne idman yaptırmamanın zekâyı gerileten eylemler olduğunu anlattı. Kavaklı, bu eylemlerin çocukların zihinsel gelişiminin önündeki en büyük handikaplar olduğunu belirtti.

Eğitim sistemi sol beyin odaklı 0-6 yaş arası döneminde çocukların zekâ gelişiminde en hızlı olduğunu dile getiren Kavaklı, bu dönemlerde anne babaların çocuklar ile ilgilenmesi ve sevmesi gerektiğini söyledi. Sağ ve sol beyin gelişiminde anne babalara büyük görevler düştüğünü dile getiren Kavaklı, çocukların hem sol, hem de sağ beyinlerinin geliştirilmesinin doğru olduğunu ifade etti. Türkiye’deki eğitim sisteminin sol beyin odaklı olduğuna dikkat çeken ve sağ beynin geliştirilmediğini söyleyen Kavaklı, “Türkiye’nin geri kalmışlığı programlanmış. Üretecek beyinler çalıştırılmıyor. Bizim çocuklarımız tek ayak yürümeye mahkûm ediliyor” dedi.

 

Diğer Haberler