Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 21 Kasım 2012

ABONE OL

Çocuklarda Gelişim Sorunları

Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi’nde seminer veren Psikolog Evren Yüksel, çocuklarda gelişim sorunlarına dikkat çekerek, Otizm, Zekâ geriliği ve Otizm hakkında bilgi verdi.

Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi’nde seminer veren Psikolog Evren Yüksel, çocuklarda gelişim sorunlarına dikkat çekerek, Otizm ve Zekâ geriliği hakkında bilgi verdi.

Esenler halkını her hafta alanında söz sahibi uzmanlarla buluşturan Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi (ESAYDAM) bu hafta Psikolog Evren Yüksel’i ağırladı.

Esaydam Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere; çok sayıda aile katıldı. Seminere, özellikle kadınlar büyük ilgi gösterdi. Seminerde konuşan Psikolog Evren Yüksel, “Çocuklarda gelişim sorunları” başlığı çerçevesinde down sendromu, zekâ geriliği ve otizm hastalıkları bilgi verdi. Zihinsel engelli çocukların özellikleri hakkında bilgi veren Yüksel, çevresiyle iletişim kurmakta zorlanan, kendine bakamayan, sosyal becerilerden uzak çocuklarda zekâ geriliğinin olabileceğini vurguladı. İstatistiklere göre çocuklardaki zekâ geriliğinin yüzde 35’inin genetik nedenlerden dolayı olduğunu söyleyen Yüksel;  doğum öncesinde, doğum sırasında ve doğum sonrasında yaşanan etmenlerin de çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerini etkileyeceğini belirtti. “Zekâ seviyesi düştükçe duygusal gelişimde gerilik de artıyor” diyen Yüksel, zihinsel engelli çocukların diğer çocuklara göre yeteneklerinin de çok kısıtlı olduğunu, bu nedenle anne ve babalarına daha fazla bağlandıklarını söyledi. Yüksel, konuşmasının ardından dinleyicilerden gelen soruları da cevapladı.

Diğer Haberler