Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 19 Haziran 2015

ABONE OL

Çocuklar İlk İftarını Boğaz’da Yaptı

Esenler Belediyesi, ilk kez oruç tutan bin çocuk ile annelerini Ramazan’ın ilk iftarında İstanbul Boğazı'nda ağırladı. Nasreddin Hoca, Keloğlan ve Karagöz-Hacivat ile eğlenen çocuklara, bir Osmanlı geleneği olan "diş kirası" adı altında çeşitli hediyeler verildi.

Esenler Belediyesi, ilk kez oruç tutan bin çocuk ile annelerini Ramazan’ın ilk iftarında İstanbul Boğazı’nda ağırladı. Nasreddin Hoca, Keloğlan ve Karagöz-Hacivat ile eğlenen çocuklara, bir Osmanlı geleneği olan “diş kirası” adı altında çeşitli hediyeler verildi.

Esenler Belediyesi, her yıl olduğu gibi, bu sene de Ramazan ayının ilk gününü çocuklar için düzenlediği iftara ayırdı. Hayatlarında ilk kez oruç tutan çocuklar, Başkan Amcaları Mehmet Tevfik Göksu ile birlikte İstanbul Boğazı’nda iftar açmanın sevincini yaşadılar. İstanbul Boğazı’ndaki Çocuk İftarı’na, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun yanı sıra Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran, Esenler Belediyesi Başkan Yardımcıları ve Meclis Üyeleri de katıldı.

ÇOCUKLAR MUTLU İSE ŞEHİR MUTLUDUR

Görme engelli 12 yaşındaki Selman Caba’nınKur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan iftar programında, ezanı 15 yaşındaki Mehmet Kılınç okudu.Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, masalarını tek tek dolaşarak ilk kez oruç tutan çocukları tebrik etti. Çocukların yoğun sevgi gösterisinde bulunduğu Başkan Göksu, Çocuk İftarı’nın bir gelenek haline geldiğini söyledi.

“Dünyanın ortasından deniz geçen tek şehri olan İstanbul’un tam ortasında çocuklarımızla iftar yapmak istedik” diyen Başkan Göksu, “Esenler’de bir gelenek haline gelen Çocuk İftarı’mızı bu sene İstanbul’un güzellikleri arasında yapıyoruz. Bir tarafta tarihi zenginliklerimiz, bir tarafta doğal güzelliklerimiz. Bizlere bu nimetleri veren Cenab-ı Allah’a şükürler olsun. Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan, hayatımızı değiştirsin inşallah” dedi.

Belediye olarak çocuklara pozitif ayrımcılık yaptıklarını belirten Başkan Göksu, “Çocuklar toplumun temel yapı taşıdır. Çocuklar mutlu ise şehir mutludur. Bu nedenle her Ramaza’ı, her bayramı, her fırsatı vesile kılarak çocuklarımıza pozitif ayrımcılık yapıyoruz” diye konuştu.

Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal da, kısa bir konuşma yaparak, çocukların tuttukları ilk oruçla sabretmeyi öğrendiklerini belirtti. Ünal, çocuklara İstanbul’da bir başka güzel olan Boğaz’da iftar yapma imkanı sağlayan Başkan Göksu’ya ayrıca teşekkür etti.

MASAL KAHRAMANLARIYLA EĞLENDİLER

Çocuklar, iftar öncesi Nasreddin Hoca, Keloğlan, Karagöz-Hacivat gölge oyunları, animasyon, jonglör ve illüzyon gösterileri ile keyifli vakit geçirdiler. İftar vaktinin gelmesiyle kendileri için hazırlanan masalarda yerlerini alan çocuklarlar, bir çocuk tarafından okunan akşam ezanı ile dünyanın en güzel mekanlarından birisi olan Boğaziçi’nde mavi ile yeşilin ortasında hep birlikte iftarlarını açtılar.

ÇOCUKLARA “DİŞ KİRASI” VERİLDİ

Çocuklar, ilk iftarlarının ardından yine bir çocuğun yemek duasına hep birlikte “amin” dediler. İftar sonrasında çocuklara, bir Osmanlı geleneği olan “diş kirası” adı altında çeşitli hediyeler verildi. İstanbul eşsiz güzelliklerini yakından görme fırsatı bulan çocuklar ve anneleri, bol bol hatıra fotoğrafı çektirdiler. Renkli görüntülere sahne olan Çocuk İftarı, çocukların kahramanı Kayu’nun verdiği konserle son erdi.

Diğer Haberler