Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 25 Ekim 2018

ABONE OL

Çocuklar Bizim Yansımamız

"Huzurlu Aile Sohbetleri"nde konuşan Saliha Erdim, çocuğun gelişiminde anne babanın tutumunun önemine dikkat çekerek, "Çocuğunuzun bir davranışından şikâyet etmeden önce o şey sizde var mı diye önce kendinize bakın" dedi.

“Huzurlu Aile Sohbetleri”nde konuşan Saliha Erdim, çocuğun gelişiminde anne babanın tutumunun önemine dikkat çekerek, “Çocuğunuzun bir davranışından şikâyet etmeden önce o şey sizde var mı diye önce kendinize bakın” dedi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği Huzurlu Aile Sohbetleri programı, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Aile Danışmanı Saliha Erdim, eşler arasında ve çocuklarla kurulan iletişimde sevgi dilinin önemi üzerine bir sohbet gerçekleştirdi.

EVLİLİĞİN İKİ AYAĞI VAR: SEÇİM VE GEÇİM

Ailede sevgi dili oluşturmanın ve eşler arasında sevgiyi ifade edebilmenin önemine dikkat çeken Erdim, “Sevgi bizim ulaştığımız bir mertebedir. Allah’a olan yakınlığımız insanlara olan sevgimizle alakalıdır. Seven bir insanın dilinde ayrıştırıcı cümleler olmamalıdır. Karşı taraf için kullandığımız ifadelerin hepsi etikettir. Olumsuz etiketler insanın psikolojisini alaşağı eder. Bizler iyi ile kötünün, doğru ile yanlışın karışımıyız. Bizim çevremizdekiler hangi tarafımızı beslerse, o tarafımız daha güçlü olur. Evliliğin iki ayağı vardır; birincisi seçim, diğeri ise geçimdir. Eşinizle iyi geçinmek ve evliliğinizin sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi için eve geldiğinizde birbirinizle konuşmalısınız. Eşler birbiriyle muhabbet içinde olmalı, birbirlerine değer vermelidir. Bunlar bir ailenin olmazsa olmazıdır. Yanlış davranan kişiye sevgi gösterilmeyecek diye bir şey yok. Hatalı olan taraf siz de olabilirsiniz, eşiniz hatalı diye ona olan sevginizi kesmeyin” diye konuştu.

ÇOCUK NE GÖRÜRSE ONU YAPAR

Çocukların gelecekte başarılı kişiler olacağına ebeveynleri tarafından inandırılması gerektiğini söyleyen Erdim şu ifadeleri kullandı:

“Çocuklarınızın kimlik yapılarının ve ahlâki değerlerinin anne babaları için önemli olduğunu bilmeleri gerekiyor. Çocuğun çocuk olmasına izin verin. Çocuğunuzun bir davranışından şikâyet etmeden önce o şey sizde var mı, diye önce kendinize bakın. Bana çocuğunun internet bağımlısı olduğunu söyleyen ebeveynler geliyor. Aileye bakıyorum anne telefon bağımlısı, babanın elinden kumanda, telefon düşmüyor. Bu çocuk ailede ne görüyorsa onu yapar. Anne, baba olarak evde dünya meseleleri veya dini meseleler üzerine çocuklarımızla kaç kere sohbet ediyoruz? Çocuklarımızla doğru ve sevgi dolu bir iletişim içinde bulunmalıyız. Bizde var olan özellikler ve davranışlarımız çocuğun zihninde kalıcı fotoğraflara dönüşüyor. Bu fotoğraflar da bir film şeridi gibi çocukların gelecek hayatlarının ön izlemelerine dönüşüyor. Çocuklarımıza yansıyan davranışlarımız noktasında daha bilinçli ve dikkatli davranmalıyız.”

Diğer Haberler