Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 15 Kasım 2012

ABONE OL

Çocuklar Aynamızdır

ESAYDAM’ da seminer veren psikolog Osman Baş, “Çocuklar bizim davranışlarımızın neticesi olarak davranırlar, çocuklarımızı neyi yapmaları ve neyi yapmamaları konusunda doğru bilgilendirirsek onlara iyi birer rehber oluruz’’ dedi.

ESAYDAM’ da seminer veren psikolog Osman Baş, “Çocuklar bizim davranışlarımızın neticesi olarak davranırlar, çocuklarımızı neyi yapmaları ve neyi yapmamaları konusunda doğru bilgilendirirsek onlara iyi birer rehber oluruz’’ dedi.

ESAYDAM’ da seminer veren psikolog Osman Baş, “Çocuklar bizim davranışlarımızın neticesi olarak davranırlar, çocuklarımızı neyi yapmaları ve neyi yapmamaları konusunda doğru bilgilendirirsek onlara iyi birer rehber oluruz’’ dedi.Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi (ESAYDAM) tarafından düzenlenen programda Psikolog Osman Baş, “Disiplin ve Çocuk” konusunda annelere seminer verdi. Karşılıklı soru cevaplarla ilerleyen seminerde Osman Baş, disiplin anlayışının zaman içerisinde büyük değişim gösterdiğine dikkat çekti ve, “Eski disiplin anlayışında baskı, korku, katı kurallar, pasiflik, ceza ve otorite hâkimken yeni disiplin anlayışında yön verme, rehberlik, doğru davranış normları, yardımseverlik, çalışkanlık, olumluya teşvik ve sorunların etkileşim halinde çözümü düşüncesi hâkim” dedi. Günümüzde, sessiz sınıflardan öğrencilerin aktif olduğu bir sınıf ortamına geçilmesiyle birlikte daha başarılı öğrenci profili elde edildiğine değinen Baş, sınıf ve ev ortamının çocuklar için esnek olması gerektiğini vurguladı.Psikolog Osman Baş, barkovizyondan gösterdiği bir karikatürden yola çıkarak annelere, “Siz de evinize misafir geldiğinde çocuklarınıza göz önünde ama sessiz durmalarını tembihliyor musunuz?’’ diye sordu. Annelerden gelen ortak yanıtın ‘evet’ olması üzerine Baş, “Çocuklar evinize misafir geldiğinde daha çok ilgi ister. Bu durumda çocuğa misafir geldiğinde nasıl davranması gerektiği konusunda açıklama yaparsanız, çocuğunuz sizinle uyum içinde olacaktır’’ dedi.

ORTAK BİR DİL KULLANILMALI

Çocuklarda özellikle okulda görülen; sınıfta dikkat çekme, bir grubun üyesi olma isteği, kendini tutsak hissetme, öğretmenden, sınavlardan veya sınıfta konuşmaktan korkma gibi disiplin sorunlarının nedenlerine değinen Baş, bu noktada öğretmenlerin tavrının önemli olduğunu, öğretmenlerin öğrencilere rehberlik ederek açıklama yapmak suretiyle çözüme gitmeleri gerektiğini söyledi. Ebeveynlerin ise okulda yaşanan bir problem karşısında direkt müdüre değil, basamaklara dikkat ederek rehber öğretmen ve sınıf öğretmeniyle görüşülmesi gerektiğini vurguladı. Çocuklarda görülen disiplin sorunlarının en önemlisinin okuldan sonra veya yaz tatillerinde zaman geçirecek alternatiflerinin olmaması olduğunu kaydeden Baş, “Çocuklar içindeki enerjiyi atmak isterler. Bu nedenle onlara boş zamanlar oluşturarak enerji fazlasını atmalarına yardımcı olmak gerekir’’ dedi. Sıkı denetim ve kuralların olduğu ortamda disiplin sorunlarının arttığına dikkat çeken Osman Baş, anne babaların ortak bir dil kullanarak çocukla konuşması ve annenin “hayır” dediği bir şeye babanın “evet” dememesi gerektiğinin altını çizdi.

BİZE GELİRKEN KULAK DOKTORU DEMEYİN

“Rehberlik sorunları disiplin meselesi değildir, bireysel olarak psikolojik danışmanlık gerektirir” diyen Osman Baş, “Çocuklarınızı kulak doktoruna götürüyorum diye bize getiriyorsunuz, biz de çocuklara en başta bunu açıklamak zorunda kalıyoruz’’ dedi.Sorun ve becerinin psikolojik kaynaklarını; anne-baba ego durumu, çocuk ego durumu ve yetişkin ego durumu adıyla üç başlık altında toplayan Baş, çocukların hata yapma ihtimallerinin her zaman olduğunu ancak yaptıkları hataların sonuçlarına katlanmaları ve sorumluluk üstlenmeleri gerektiğini, onlara öğretmenin anne babaların görevi olduğunu söyledi.Psikolog Osman Baş tarafından düzenlenen ‘’Çocuk ve Disiplin’’ konulu seminer, 20 Kasım Salı günü saat 14.00’da ESAYDAM Seminer Salonu’nda devam edecek.

Diğer Haberler