Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 20 Mart 2012

ABONE OL

Çocuk Oyunlarını Hatırladık

Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu’nun öncülüğünde bu sene ilki düzenlenen Çocuk Oyunları Ligi ile unutulmaya yüz tutan çocuk oyunları tekrar hatırlandı. Ligin Esenler ayağını Oruç Reis İlköğretim Okulu kazandı.

Çocuk Oyunları  ve Spor Kulüpleri Federasyonu’nun öncülüğünde bu sene ilki düzenlenen  Çocuk Oyunları Ligi ile unutulmaya yüz tutan çocuk oyunları tekrar hatırlandı. Ligin Esenler ayağını Oruç Reis İlköğretim Okulu kazandı. Mendil kapmaca, sek sek, yakan top ve birdir bir başta olmak üzere çocuklar tarafından, eskiden ülkemizin hemen her yöresinde oynanan ve günümüzde unutulmaya yüz tutan geleneksel çocuk oyunlarını tanıtmak ve sevdirmek amacıyla Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu (ÇOSKF) ve Esenler Belediyesi işbirliğinde düzenlenen Esenler Çocuk Oyunları Ligi sona erdi. 14 Ocak 2012 tarihinden bu yana Esenler Belediyesi Spor Komleksi’nde 8 ilköğretim okulundan toplam 160 öğrencinin katılı devam eden yarışmalar sonunda; Oruç Reis İlköğretim Okulu birinci olurken, Engincan Güre İlköğretim Okulu ikinci, Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu da üçüncülüğü elde etti. Esenler Ligi’ni birinci bitiren Oruç Reis İlköğretim Okulu İstanbul finallerine yükseldi. İstanbul finalinin ardından başarılı olan takımlar ise, Çayırova’da düzenlenecek Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazanacak.

Kupa ve madalyalarını aldılar Esenler Çocuk Oyunları Ligi’nde dereceye giren takımlar, Esenler Belediyesi Spor Kompleksi’nde düzenlenen törenle kupa ve madalyalarını aldılar. Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, Çocuk Oyunları  ve Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Mehmet Mutlu, Ak Parti Esenler İlçe Başkanı Umut Özkan, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Oğuz Türk ve Esenler İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mecit Albayrak, bazı okul müdürleri, veliler ve sporcuların katıldığı kupa töreni büyük bir coşkuya sahne oldu. Törende konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göku, bilgisayar çağını yaşadığımız bu zamanda, geleneksel çocuk oyunlarının unutulmaya yüz tuttuğunu hatırlatarak, “Çocuklarımız tıpkı bizim çocukluğumuzda olduğu gibi geleneksel çocuk oyunlarını oynayabilmeleri mutluluk verici. Buna zemin hazırlayan federasyon yetkilileri başta olmak üzere organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Esenler İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mecit Albayrak ise geleceğimiz çocuklarımızın unutulmakta olan geleneksel çocuk oyunlarını tekrar hatırlayıp oynamalarını görmekten büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek, “ Ümit ediyoruz gelecek yıllarda bu lige daha çok okulumuz ve takımımız katılacaktır. Lige katılan tüm okullarımıza ve öğrencilerimize teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler