Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 14 Mayıs 2015

ABONE OL

Çocuk Neden Yalar Söyler?

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen "Sağlık Buluşmaları" programına konuk olan Psikolog Zeynep Demirbozan, çocukların yalan söyleme nedenlerini anlattı. Demirbozan, çocukların yalan söylerken aldatma amacı gütmediklerini söyledi.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlenen “Sağlık Buluşmaları” programına konuk olan Psikolog Zeynep Demirbozan, çocukların yalan söyleme nedenlerini anlattı. Demirbozan, çocukların yalan söylerken aldatma amacı gütmediklerini söyledi.

Esenler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Sağlık Buluşmaları” programının bu haftaki konuğu Psikolog Zeynep Demirbozan oldu. Demirbozan, çocuk psikoloji ve çocuğun yalan söyleme nedenlerini anlattı.

ÇOCUKLARIN AMACI ALDATMAK DEĞİL

3-5 yaş aralığında çocuğun hayal dünyası çok geniş olduğu için yalan ile yalan olmayanı ayırt edemeyeceğini belirten Psikolog Zeynep Demirbozan, çocuklarların yalan söylerken aldatma amacı gütmediklerini, sadece gerçeği iyi değerlendiremedikleri için gördüklerini çarpıtarak anlattıklarını söyledi.

YALAN SÖYLEMENİN NEDENLERİ

Çocukların yalan söyleme nedenleri hakkında da bilgi veren Demirbozan, “Aile içinde veya çevrede çok sık yalan söyleniyor olması. Anne-babanın ve çevrenin yeterince sevgi göstermemesi. Anne-babası sevgi ve ilgisini başkalarıyla paylaşmama isteği. Çocuğun özgüveninin zayıf olması. Baskıcı ve otoriter ebeveyne sahip olması gibi olumsuzluklar çocuğun yalan söyleme nedeni olabilir” diye konuştu.

ÇOCUĞU YALANIYLA HEMEN YÜZLEŞTİRMEYİN

Psikolog Zeynep Demirbozan, konukların sorularını da yanıtladı. “Çocuğun yalan söylediğimde ne yapmalıyım?” sorusu üzerine Demirbozan, “Yalan söylediğini tespit ettiğinizde çocuğunuzu hemen yalan ile yüzleştirilmeyin. Çocuğunuzun yalan söylemesine neden olan şeye odaklanılmasını sağlayın” dedi.

Diğer Haberler