Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 1 Kasım 2016

ABONE OL

Çocuk Meclisi’nde Hedef; ‘güvenli Kafe’

Esenler Belediyesi Çocuk Meclisi, başkanını seçti. Başkan Elanur Pınar, Çocuk Meclisi'nin, öğrencilerin gidebileceği güvenli kafeler tesis etmek için çalışmalar yürüteceğini söyledi.

Esenler Belediyesi Çocuk Meclisi, başkanını seçti. Başkan Elanur Pınar, Çocuk Meclisi’nin, öğrencilerin gidebileceği güvenli kafeler tesis etmek için çalışmalar yürüteceğini söyledi.

Esenler Belediyesi Çocuk Meclisi’nin ilk oturumu, Meclis Koordinatörü Ziya Çandır tarafından açıldı.Esenler’deki 18 ortaokul ve 7 bilgi evinden oluşturulan 140 üyelik meclisin ilk toplantısında başkan seçildi.

YÖNETİCİ FEDAKÂRDIR

Esenler Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Cemal Bolat, seçim öncesi yaptığı konuşmada, Çocuk Meclisi Başkanı’nın önemli bir görevi olduğunu belirterek, “Yönetme önemlidir. Yönetici fedakâr, çalışkan, vizyon sahibi, medeni cesareti olan ve adil bir insan olmalı. Başkan idarecilerle görüşecek, araştıracak, çalışacak, bulunduğu mertebeyi ileri taşıyacak nitelikte olmalıdır” dedi.

MECLİS BAŞKANI SEÇİLDİ

Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen ilk oturumda Çocuk Meclisi Başkanlığı için seçim yapıldı. Her okul ve bilgi evinden bir başkan adayının çıktığı seçim yarışının ilk turunda 16 aday kendilerini tanıttı ve vaatlerini açıkladı. Kıran kırana geçen yarış sonunda diğer adaylardan fazla oy alan Nuri Pakdil Bilgi Evi öğrencisi Elanur Pınar 43 oyla Meclis Başkanı, Tacirler Eğitim Vakfı İmam-Hatip Ortaokulu öğrencisi Emirhan Kesti ise 33 oyla Başkan Yardımcısı seçildi. Meclis başkan ve yardımcıları 1 yıl görevde kalacaklar. Çocuk Meclisi’nde geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da; Sokak Çocukları, Engelli Çocuklar, Çocuk Hakları gibi 14 komisyon oluşturulacak.

BAŞKAN PROJELERİNİ AÇIKLADI

Çocuk Meclisi Başkanı Elanur Pınar, hayata geçirmek istedikleri projeleri “Ağaç yaşken eğilir diyerek Mihmandar projesi çalışmalarını genişleteceğiz ve sayıyı arttırma çalışmaları yapacağız, şehir içi ve şehir dışı tarihi ve kültürel tanıtım gezileri gerçekleştireceğiz, öğrencilerin gidebileceği güvenli kafeler tesis etmek için çalışmalar yürüteceğiz, kantin ve gençlerin gittiği mekanlarda gıda teftişlerini arttırmak ve helal gıda sertifikası konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapacağız” şeklinde açıkladı.

ÇOCUK MECLİSİ NEDİR?

Esenler Belediyesi Çocuk Meclisi’nde, Esenler’de eğitim gören, yaşları 8 ile 14 arasında değişen 140 çocuk bulunuyor. Çocuk Meclisi ile çocukların sorunları, talepleri ve hayallerini özgürce konuşabileceği, kendi oyları ile alınacak kararlarla seçme ve seçilme deneyimi yaşayabileceği mecliste; söz sahibi, kültürünü ve tarihini benimsemiş nesillerin yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Diğer Haberler