Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 19 Kasım 2015

ABONE OL

Çocuk Meclisi İlk Kez Toplandı

Esenler Belediyesi bünyesinde kurulan Çocuk Meclisi ilk kez toplandı. İlk mecliste en büyük üye sıfatıyla Nine Hatun İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Mehmet Gök geçici başkanlığa atandı.

Esenler Belediyesi bünyesinde kurulan Çocuk Meclisi ilk kez toplandı. İlk mecliste en büyük üye sıfatıyla Nine Hatun İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Mehmet Gök geçici başkanlığa atandı.

2015 – 2016 eğitim – öğretim yılını gençlik yılı ilan eden Esenler Belediyesi, gençler ve çocuklarla ilgili çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Esenler Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde kurulan Çocuk Meclisi ilk kez toplandı. 8 – 14 yaş aralığındaki çocukların sorunları, talepleri ve hayallerini özgürce konuşabileceği, kendi oyları ile alınacak kararlarla seçme ve seçilme deneyimi yaşayabileceği mecliste; söz sahibi, kültürünü ve tarihini benimsemiş nesillerin yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen ilk toplantıya, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı, Esenler Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Cemal Bolat ve çocuklar katıldı.

MECLİS ÇALIŞMALARI ÇOK ÖNEMLİ

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun çocuklara ve gençlere çok önem verdiğine dikkat çeken Esenler Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Cemal Bolat,”Şehrin komple yapısını değiştirecek çalışmalarımız var. Milli Savunma Bakanlığı’ndan alınan 8 milyon metrekarelik askeri alan Esenler’e katıldı. Esenler’de dünyanın ikinci Türkiye’nin ise birinci parkı yapılacak. Kim için? Sizler için, çocuklar için. O zaman sizin de çalışmanız lazım. Belediye olarak biz size her alanda her türlü yardımı yapmaya hazırız. Sizlerin arasından çıkacak meclis sorumlularının yapacağı çalışmalar çok önemli” diye konuştu.

UNICEF İLE İŞBİRLİĞİ

Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı, gençler ve çocuklar için yorulmadan çalıştıklarını belirterek, “Esenler’deki çocuk meclisi İstanbul’a ve Türkiye’ye örnek olacak çalışmalar yapsın istiyoruz. Biz Esenler Belediyesi olarak her zaman sizin yanınızdayız. Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNİCEF) ile bir anlaşma yaparak artık UNİCEF ile işbirliğinde çalışacağız. 2015 – 2016 dönemini gençlik dönemi ilan ettik ve bu dönem hem gençlerimizle hem de çocuklarımızla birlikte önem çalışmalara imza atacağız” şeklinde konuştu.

GEÇİCİ BAŞKAN ATANDI

Konuşmalarından ardından Esenler Belediyesi Çocuk Meclisi’nin ilk oturumu, Meclis Koordinatörü Ziya Çandır tarafından açıldı. Ardından Nine Hatun İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Mehmet Gök yaşı en büyük üye sıfatıyla geçici meclis başkanlığına, Ronahi Kul ve Toprak Can Toprak başkan yardımcılığına, en genç üye Esma Nur Aydın ise katip üyeliğine atandı. Aralık ayında gerçekleştirilecek ikinci oturumda, kurulacak kabin ve hazırlanacak oy pusuluları ile meclis başkanlığı seçimi yapılacak. İkinci meclise kadar başkanlığa aday olacak çocuklar, vaatlerini hazırlayıp meclise sunacaklar.

Diğer Haberler