Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 3 Mart 2016

ABONE OL

‘çocuk Dostu Sokak’ Expo 2016’da!

Esenler Belediyesi'nin hayata geçirdiği "Çocuk Sokağı" projesinin birebir temsili maketi, EXPO 2016 Antalya'da sergilenecek 38 projeden biri oldu.

Esenler Belediyesi’nin hayata geçirdiği “Çocuk Sokağı” projesinin birebir temsili maketi, EXPO 2016 Antalya’da sergilenecek 38 projeden biri oldu.

Dünyanın en eski organizasyonlarından biri olan EXPO, Türkiye’de ilk kez düzenlenecek.EXPO 2016, Antalya’da “Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya” sloganı ve’Çiçek ve Çocuk’ temasıyla, 23 Nisan- 30 Ekim 2016 tarihleri arasında 6 ay boyunca açık kalacak.EXPO 2016’da görselleri ve maketleriyle sergilenecek projeler arasında ekolojik binalar, dikey bahçeler, eko parklar,temaparklar, kentsel tasarım projeleri ile çocuklara yönelik çeşitli projeler yer alacak.

ÇOCUK SOKAĞI 38 DEĞERLİ PROJEDEN BİRİ

23 Nisan’da kapılarını açmaya hazırlanan EXPO 2016’da sergilenecek “Şehirlerin En İyi Uygulamaları” etkinliğinde sergilenmeye değer görülen projeler de belli oldu. Tarih, biyoçeşitlilik, sürdürebilirlik ve yeşil şehirler alt temalarına uygun olan 521 projenin sunulduğu etkinlik için 38 proje sergilenmeye değer görüldü. Esenler Belediyesi’nin Türkiye’de bir ilke imza atarak “Çocuğuz, Oynuyoruz, Sokaktayız” sloganıyla 2014 yılında hayata geçirdiği “Çocuk Sokağı” projesi de, yerli-yabancı 8 milyon ziyaretin hedeflendiği EXPO 2016 Antalya’daki yerini alacak.

BİREBİR TEMSİLİ MAKETİ SERGİLENECEK

200 metrekarelik bir alan üzerinde Türkiye’nin ilk “Çocuk Sokağı”nın birebir temsili maketi, EXPO 2016 Antalya Sergi Alanı’nda sergilenecek. Bu alanın bir bölümünde de; kurulacak LED ekranlarda projeye ait tanıtım filmleri gösterilecek, proje kapsamında oluşturulan çocuk eğitim materyalleri ve yayınları sergilenecek, çocuk şarkıları dinletileri sunulacak ve “Çocuk Sokağı”, fotoğraflarıyla birlikte tanıtılacak. Aynı zamanda “Çocuk Sokağı”nın sergi alanını gezen çocuklara da çeşitli hediyeler verilecek.

ESKİ ÇOCUK OYUNLARI BU SOKAKTA HAYAT BULUYOR

Halk oylamasıyla kabul edilen ve Menderes Mahallesi 330. Sokak’ta bulunan Türkiye’nin ilk “Çocuk Sokağı”, Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı Ayşenur İslam’ın da katıldığı bir törenle 2014 yılında açıldı. “Esenler Çocuk Sokağı” projesi ile Esenlerli çocuklar, güvenli, eğlenceli ve eğitici bir sokağa sahip oldular. Çocuklar, kendileri için özel olarak tasarlanan ve trafiğe kapalı olan “Çocuk Sokağı”nda tıpkı yıllar önce büyüklerinin yaptığı gibi, sokakta koşup eğleniyor, misket, seksek veya evcilik oynayabiliyor ve düşlerini gerçeğe dönüştürüyor.

SOKAK DA ÇOCUKLAR DA KAMERALARLA GÜVENDE

Çocuklar bu sayede evde bilgisayar başında içine kapanık şekilde değil, sokakta güven içinde ve sosyal iletişim yetileri gelişecek şekilde vakit geçirebiliyorlar. “Çocuk Sokağı”nda aynı zamanda bütün sokak oyunları moderatör öğretmenler eşliğinde oynanıyor ve kameralı sistemden anneler izleyebiliyor

ANNE-ÇOCUK BİRLİKTE BU KAMPÜSTE

Bu sokakta yer alan ve Mısır’daki direnişin sembol ismi Esma Biltaci adına yapılan Anne Çocuk Kampüsü de, Esenlerli anneler ve çocuklar için yeni bir yaşam alanı niteliği taşıyor. İçinde Oyun Merkezi, Çocuk Kütüphanesi, Sinema, Açık Çocuk Bahçesi gibi alanlar bulunan Esma Biltaci Anne Çocuk Kampüsü, çocuklara mutlu, sağlıklı, güvenli ve öğrenmeye ilgi duyacakları bir ortamda, gönüllerince eğlenmelerine ve anneleriyle birlikte kaliteli zaman geçirmelerine olanak sağlıyor.

Diğer Haberler