Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 22 Şubat 2019

ABONE OL

Çocuk 3 Temel Üzerine Yetiştirilir

Eğitimci Yazar Musa Mert, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in tevhit, risalet ve ahiret üzerine bir kişilik inşa ettiğini belirterek, anne babaların, çocuklarını bu bilgilerle donatarak yetiştirmesi gerektiğini söyledi.

Eğitimci Yazar Musa Mert, Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in tevhit, risalet ve ahiret üzerine bir kişilik inşa ettiğini belirterek, anne babaların, çocuklarını bu bilgilerle donatarak yetiştirmesi gerektiğini söyledi.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “21. Yüzyılda Ebeveyn Olmak” semineri Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Eğitimci Yazar Musa Mert’in çocuk yetiştirmede kullanılacak eğitim modelleriyle ilgili verdiği seminer büyük ilgi gördü.

EBEVEYNLER ÇOCUĞA ÖĞRETTİKLERİNİ UYGULAYACAK

Aile içinde çocuklar için kullanılan eğitim modellerinin aslında ebeveynlerin kendileri için de uygulamaları gerektiğini söyleyen ve ebeveynlerin de eğitime ihtiyaçları olduğunun altını çizen Mert, şu ifadeleri kullandı:

“Aile içinde uygulanacak eğitim modellerinden bir tanesi Kur’an’ın kurulu olduğu şu üç temel üzerinden ilerler; tevhit yani Allah’ın varlığı ve birliği, risalet yani Peygamber Efendimiz (S.a.v.)’in peygamberliği ve ahiret. 21. yüzyılda eğer çocuk yetiştireceksek, çocuklarımıza bu üç temel şeyi çok iyi öğretmemiz lazım. Tevhit Allah’a teslim olmak demektir. Önemli olan Rabb’imizin bizden razı olmasıdır o ne derse o olur. Bizler Allah’ı razı etmek için varız. Risaletin ne olduğuna bakarsak, önderimiz ve örneğimiz olarak Hz. Muhammed (S.a.v.’)dir. Hem aile olarak biz onu örnek olarak almalıyız hem de çocuklarımıza bunu anlatmalıyız. Çocuklarımızla beraber olduğumuzda mutlaka Peygamber Efendimiz’le ilgili şeyler aktarmalıyız. Peygamber Efendimiz’i çok iyi tanımamız, onunla ilgili okumalar yapmamız gerekiyor, çocuklarımıza da örnek ve lider olarak Peygamber Efendimiz’i öğretmeliyiz. Kur’an’ın hayata dönüşmüş hali Peygamber’imizdir, O ne yapmış, nelerle meşgul olmuş bunları bilmemiz gerekiyor. Üçüncü önemli nokta ise ahiret; yaşadığımın ve yaptığımın bir gün hesabını vereceğim. Bu bilince sahip olursak eğer kimseyi kırmayız, üzmeyiz, kötülük yapmayız. Peygamber Efendimiz bu üç temel şey çerçevesinde bir kişilik inşa ediyor. Eğer siz bu kişiliği inşa etmezseniz, çocuğunuza istediğiniz kadar Allah’ın emirlerinden, ibadetlerden bahsedin çocuğun bir kulağından girip öbür kulağından çıkacaktır. Çocuğunuza örnek bir ebeveyn olmalısınız ve ona bir rol model sunmalısınız. Bu noktada çocuğunuzla vakit geçirmek büyük önem taşıyor. Çalışıyorsanız bile mutlaka evinize ve çocuklarınıza zaman ayırarak onlara güzel anılar bırakın.”

Diğer Haberler