Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 21 Aralık 2011

ABONE OL

Çocuğuna kız ama belli etme

Çocuk Gelişimi Uzmanı Prof. Dr. Esra Aslan, ESAYDAM’da verdiği konferansta; doğum öncesi ve doğum sonrasında çocuk gelişimini etkileyen faktörlere dikkat çekerek, “Çocuğu karşı sevecen davranmalıyız. Çocuğa kızsanız bile belli etmeyin. Çocuğun bunu hissetmesi, gelişiminde olumsuz etkilere yol açabilir” dedi.

Çocuk Gelişimi Uzmanı Prof. Dr. Esra Aslan, ESAYDAM’da verdiği konferansta; doğum öncesi ve doğum sonrasında çocuk gelişimini etkileyen faktörlere dikkat çekerek, “Çocuğu karşı sevecen davranmalıyız. Çocuğa kızsanız bile belli etmeyin. Çocuğun bunu hissetmesi, gelişiminde olumsuz etkilere yol açabilir” dedi.

Esenler Turgutreis Mahallesi’nde hizmet veren Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Dayanışma Merkezi (ESAYDAM)’nde  “Çocuk gelişimi” adlı bir konferans düzenlendi.

Çok sayıda vatandaşın katıldığı konferansta konuşan çocuk gelişimi uzmanı Prof. Dr. Esra Aslan,  çocuğun doğum öncesi ve doğum sonrasındaki gelişim bedensel ve zihinsel gelişimini anlatarak ebeveynlere önemli uyarılarda bulundu. Çocuğun gelişiminin doğum öncesinde başladığını söyleyen Prof. Dr. Aslan, anne karnında başlayan çocuk gelişiminin olumlu yönde arttırılabileceğini belirterek,  “Biz düzenli yatıp, düzenli kalkıyorsak, yememiz içmemiz düzenliyse, bu çocuğun düzenli bir şekilde büyümesine de yardımcı olacaktır. Hamilelik ile beraber vücutta bir hormon salgılanmaya başlar” dedi. Hamilelik döneminde annenin psikolojik durumunun doğumu çok ciddi şekilde etkilediğini ifade eden Prof. Dr. Aslan, korkunun doğumu olumsuz etkilediğini söyledi. Bu durumun aşılması için, anne adaylarının bilgilendirilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Aslan, doğum öncesinde anneye sağlıklı bir doğum için eğitim verilmesi gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Aslan, doğumların mutlaka hastane ortamında olması gerektiğine de dikkat çekerek doğum sırasındaki en ufak bir sıkıntının bile çok büyük sorunlara yol açabileceğini vurguladı. Annenin hamilelik sürecindeki beslenme şeklinin de çocuk gelişiminde etkili olduğunu ifade eden Prof. Dr. Aslan,  “Annenin yediği gıdalar çok önemlidir. Çoğu gıdaların kirli ve suni bir çevrede yetiştiğinden dolayı son zamanlarda sinirli ve zayıf çocuklar doğuyor” dedi.

Çocuğa karşı sevecen davranınDoğum sonrasında ise; çocuk doğduktan sonra ilk 6 ay mutlaka anne sütü içmesinin önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Aslan,  her gıdanın her yaşta verilmemesi gerektiğini belirtti. “ Çocuğun gelişiminde en önemli faktörlerinden biri de psikolojidir” diyen Prof. Dr. Aslan, “Çocuğu karşı sevecen davranmalıyız. Çocuğa kızsanız bile belli etmeyin. Çocuğun bunu hissetmesi, gelişiminde olumsuz etkilere yol açabilir” dedi. Anne ve babaların çocuklara göstereceği sevginin çocuğun gelişimi açısından çok önemli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Aslan, çocuğun hem anneyi hem de babayı tanıyıp güvenmesi için sevginin şart olduğunu söyledi.  Her anne babanın çocuklarını kucağına alıp sevmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Aslan, “Çocuğun güven duyabilmesi açısından bu çok mühimdir. Bu çocuğun zekâ gelişimine de olumlu etkiler” dedi.

Çocuğa televizyon izlettirmeyinÇocukların fiziksel ve zihinsel gelişim sürecinde zekâ gelişimini olumsuz etkileyen faktörlerden uzak durulması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Aslan, “Çocuğa kesinlikle televizyon izlettirilmemeli. Televizyonu yakında izlememeli, reklam vb gibi çok hızlı görüntüleri izlemesi otizme sebep olabilir” dedi. Kesinlikle televizyon izlettirilmemeli. Televizyonu yakından izlememeli, reklam vb gibi çok hızlı görüntüleri izlemesi otizme sebep olabilir” diye konuştu. Prof. Dr. Aslan, konuşmasının ardından dinleyicilerin sorularını cevaplayarak konferansını tamamladı.

Diğer Haberler