Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 13 Ekim 2016

ABONE OL

Çocuğu Ne Şımartır?

Esenler Belediyesi tarafından düzenlen Çarşamba Seminerleri'nde konuşan Uzman Psikolog Aslı Karasaç, "Sevgiden asla zarar gelmez. Sevgi çocuğu şımartmaz. Kuralsızlık çocuğu şımartır " dedi.

Esenler Belediyesi tarafından düzenlen Çarşamba Seminerleri’nde konuşan Uzman Psikolog Aslı Karasaç, Sevgiden asla zarar gelmez. Sevgi çocuğu şımartmaz. Kuralsızlık çocuğu şımartır ” dedi.

Esenler Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, her Çarşamba ilçedeki kadınlara yönelik eğitici seminerler düzenlemeye devam ediyor. Cahit Zarifoğlu Gençlik Merkezi’nde düzenlenen “Bebeklikten Erişkinliğe Süreç” konulu seminerde Uzman Psikolog Aslı Karasaç, Esenlerli hanımlara önemli ipuçları verdi. Çocuklara verilen cezanın, anne-baba ilişkilerine zarar vereceğini söyledi.

CEZA ÖDÜL VERMEMEK OLMALI

Televizyonda halen ceza-ödül yönetimini savunan programlar yapıldığını söyleyen Psikolog Karasaç, “Ceza yönteminin modern psikolojide yeri yok. Sizin vereceğiniz en büyük ceza, çocuğunuza vereceğiniz bir ödülü vermemek olmalı. Çocukların yaptığı her olumlu davranışta küçük küçük ödüller vermeyi de unutmayın. Çocuğunuza sorumluluklarını yaptıramıyorsanız, her gün kullandığınız üslubunuzu değiştirin. Tatlı bir dille yaklaşın” şeklinde konuştu.

KURALSIZLIK ŞIMARTIR

“Aşırı sevgi çocukları şımartır” sözünün tamamen yanlış olduğunu belirten Karasaç, “Sevgiden asla zarar gelmez. Sevgi çocuğu şımartmaz. Kuralsızlık çocuğu şımartır. Sevginizi her zaman gösterin. Sevgiyle büyüyen çocuklar, psikolojik olarak daha sağlıklı bir hayat yaşıyor. Çocuğu şımartan unsur kuralsızlıktır. Eğer çocuğun 2 saat bilgisayarla oynama kuralı varsa, kıyamayıp üç – dört saat oynamasına izin veriyorsanız o çocuk şımarır” diye konuştu.

Diğer Haberler