Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 16 Ocak 2012

ABONE OL

Canlı yayında karikatür çizdiler

Esenler Belediyesi Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi’nde karikatür eğitimi alan çocuklar, Hilal Tv’de Tuba İnciler’in sunduğu Mozaik Yaşam programına katılarak canlı yayında karikatür çizerek yaptıkları çalışmaları sergilediler.

Esenler Belediyesi Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi’nde karikatür eğitimi alan çocuklar, Hilal Tv’de Tuba İnciler’in sunduğu Mozaik Yaşam programına katılarak canlı yayında  karikatür çizerek yaptıkları çalışmaları sergilediler.

Esenler Belediyesi tarafından ilköğretim çağındaki öğrencilere karikatürü sevdirmek ve onların mizah duyarlılığının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirilen karikatür eğitim programları kapsamında;  Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi’nde eğitim alan öğrenciler,  canlı yayında tüm Türkiye’nin karşısında yeteneklerini sergilediler. Öğretmenleri usta karikatürist Demirhan Kadıoğlu ile birlikte Hilal Tv’nin konuğu olan öğrenciler, Tuba İnciler’in sunduğu Mozaik Yaşam programına katıldılar. Canlı olarak yayınlanan programda, önce kendilerini tanıtan sonra da yaptıkları karikatürlerini gösteren öğrenciler, yayın boyunca keyifli dakikalar geçirdiler. Hayatlarında ilk kez bir televizyon programına çıkan öğrenciler, soğukkanlılıklarıyla ve kendilerine olan özgüvenleriyle de dikkat çektiler. 

Programda mikrofonu elini alan her öğrenci,  aldıkları karikatür eğitimleriyle ilgili düşüncelerini dile getirerek, karikatüre olan ilgilerini anlattı. Öğrencilerin hepsiyle yakından ilgilenen programın sunucu İnciler’in sorularını da yanıtlayan öğrenciler, Esenler Belediyesi tarafından başlatılan karikatür eğitim programları sayesinde karikatür çizmeyi öğrendiklerini dile getirdiler.

Canlı yayında karikatür çizdiKarikatürle ilgili yeteneklerini canlı yayında da sergileyen öğrencilerden biri eline aldığı kağıt ve kalemle bir ahtapot karikatürü çizdi. Karikatürün çocukların zihinsel ve sosyal gelişiminde çok önemli olduğunu anlatan Karikatürist Demirhan Kadıoğlu da öğrencileri çekirdekten yerli çizerler olarak yetiştirdiklerini söyledi. Karikatürün çok ciddiye alınması gereken bir sanat dalı olduğunu dile getiren ve Esenler’de karikatür eğitim programının düzenlenmesine öncülük eden Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’ya teşekkür eden Kadıoğlu,  eğitimleri Esenler Belediyesi Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi ile Turgutreis Mahallesi’nde hizmet veren ESGEV’de verdiklerini dile getirdi.  Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi’ndeki eğitimlerin hafta içi Salı günleri 09- 16.30 saatleri arasında, Turgutreis ESGEV’deki eğitimlerin ise; Çarşamba ve Perşembe günleri aynı saatler arasında verildiğini belirten Kadıoğlu, öğrencilerin karikatürle hayal dünyalarını çizgilere yansıttığını vurguladı. 

Yerli çizgilerini oluşturuyorlarKarikatür eğitim programları kapsamında öğrencilere karikatürle ilgili temel çizim yöntemleri ile yüz, vücut çalışmaları ve harfler üzerinden karikatürler oluşturmayı öğrettiğini söyledi. Öğrencileri yabancı figürler yerine yerli figürlere yönlendirdiğine dikkat çeken Kadıoğlu, “Çekirdek kadroyu oluşturarak kendi yerli çizgilerimizi oluşturmaya önem gösteriyoruz” dedi. Karikatürün çocukların motivasyonunu ve derslerindeki başarı oranını arttırdığını söyleyen Kadıoğlu,”Biz onlara sadece yol ve yöntemi gösteriyoruz. Onlar kendi gayretleriyle kendi yeteneklerini ortaya çıkarıyorlar” diye konuştu.

Hayatlarının ilk çizgi romanlarını yaptılarÖğrencilerin her birinin çok başarılı olduklarını ifade eden Kadıoğlu, yapılan karikatür çalışmalarına işaret ederek, “Bilinçaltındakileri, tertemiz çizgilere yansıtıyorlar. Bu çizgiler bile çok geliştiklerini gösteriyor” dedi. Öğrencilerin karikatürde çok büyük ilerleme de kat ettiğini ifade eden Kadıoğlu, öğrencilerin hayatlarında ilk kez çizgi roman yaptıklarını söyledi.

Esenler’de çocukların karikatüre karşı büyük bir ilgisinin olduğunu vurgulayan Kadıoğlu, karikatür kurslarının kontenjanının dolu olduğunu, yeni kayıtların ise Mart ayında başlayacağını belirtti.  Kadıoğlu, gelen taleplere göre hafta sonları da karikatür eğitim programları düzenlemeyi planladıklarını söyledi.

 

Diğer Haberler