Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 18 Mart 2019

ABONE OL

Çanakkale Zaferi Çizgilerle Sergilendi

Çanakkale Zaferi'nin çizgilerle anlatıldığı "Çanakkale'nin Çizgisi" adlı karikatür sergisi, Esenler'de sanatseverlerle buluştu.

Çanakkale Zaferi’nin çizgilerle anlatıldığı “Çanakkale’nin Çizgisi” adlı karikatür sergisi, Esenler’de sanatseverlerle buluştu.

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün Çanakkale Zaferi’nin 104. yılında gerçekleştirdiği “Çanakkale’nin Çizgisi” sergisi, Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde açıldı. Karikatürist Demirhan Kadıoğlu’nun Çanakkale Zaferi’ni tarihsel olarak çizgilerle anlattığı sergi, vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Sanatseverler sergideki eserlere yerleştirilen QR kodlarını akıllı telefonlarına okutarak, tuvallerde yer alan çizimlerin videolu anlatımına da ulaşabiliyorlar.

ÇANAKKALE BİLİNCİ AŞILANMALI

Çanakkale Savaşı’nın ve Çanakkale ruhunun günümüze yansıtılması, ülkemizin ve milletimizin manevi değerlerini yaşatmak amacıyla hazırlanan serginin açılış konuşmasını yapan ESEV Genel Sanat Yönetmeni Abdülbaki Kömür, “Çanakkale, sadece bir şehrin ismi değildir. Çanakkale aynı zamanda İslam dünyasının kadersini değiştiren bir kırılma noktasıdır. Bunun gençlere aktarılması lazım. Filmle, kitaplarla, resimlerle, çizgilerle ama bir şekilde Çanakkale bilincinin ve öneminin gençlerde kalıcı olarak yer etmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Karikatürist Demirhan Kadıoğlu ise böyle bir çalışma yapmasına imkan tanıyan Esenler Belediyesi’ne ve açılışta kendisini yalnız bırakmayan sanatseverlere teşekkür etti.

Karikatür çizimlerinden oluşan 20 eserin yer aldığı sergi, 24 Mart’a kadar Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

MEHMET AKİF’İN ÇİZGİSİ

İstiklal Marşı’nın yazarı, milli şair Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerinin, 19 karikatürist tarafından çizgilerle anlatıldığı “Mehmet Akif’in Çizgisi” adlı karikatür sergisi de, 24 Mart’a kadar Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde ziyaret edilebilecek. Sergide, İstiklâl Marşı satırlarından Çanakkale’ye, Bülbül şiirinden Mahalle Kahvesi’ne kadar Akif’in birçok şiiri usta çizerlerin yorumuyla tuvale yansıdı.

Diğer Haberler