Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 18 Mart 2014

ABONE OL

Çanakkale’yi Böyle Yaşattılar

Esenler Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nde düzenlenen Çanakkale zaferinin 99. yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Programı’nda öğrenciler, izleyenlere duygusal anlar yaşattı.

Esenler Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nde düzenlenen Çanakkale zaferinin 99. yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Programı’nda öğrenciler, izleyenlere duygusal anlar yaşattı.

Çanakkale zaferinin 99. yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü nedeniyle Esenler Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nde bir program düzenlendi. Programa; Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediyesi Başkan Vekili Aydın Polat, Esenler İlçe Sağlık Müdürü Doğan Uysal, ilçedeki okulların müdürleri, mahalle muhtarları, Esenler Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdürü Nurettin Esirkiş, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda konuşan Esenler Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdürü Nurettin Esirkiş, günün anlam ve önemini belirterek, Çanakkale şehitlerini rahmetle ve minnetle andıklarını söyledi.

DERS ÇIKARMALIYIZ

Esirkiş’den sonra konuşan Esenler Belediyesi Başkan Vekili Aydın Polat ise; hür ve özgür bir toplum olarak her yıl 18 Mart’ta Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünü kutladığımızı vurgulayarak, “Şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle anıyoruz. Bu güzel vatan toprağı üzerinde bağımsız bir millet olarak yaşamamızı, Çanakkale’de o gün mücadele veren insanlarımızın emeklerine borçluyuz” dedi. Çanakkale’de 250 bin insanın şehit olduğunu hatırlatan Başkan Vekili Polat, özetle şunları söyledi: “250 bin insan. Telaffuzu kolay; ama sadece Çanakkale’de 250 bin insanımızı şehit vermişiz. O gün, bu ülkenin insanları o kutlu mücadeleyi vermemiş olsalardı, el birliğiyle bu vatanı savunmasalardı, bizler bugün hangi gaddar, hangi zalim, hangi despot bir yönetimin altında bir garip millet olacaktık. Çanakkale’de vatanı uğruna mücadele eden o insanları her seferde minnetle ve şükranla yaad etmemiz gerekir. Çanakkale’de yaşanan o mücadeleden dersler çıkarmamız gerekiyor”.

Polat, Esenler Belediyesi olarak her yıl Çanakkale ruhunu yaşamak ve yaşatmak için Esenler’deki isteyen herkesi Çanakkale’ye götürdüklerini anlattıktan sonra konuşmasını tamamladı.

O KAHRAMANLARA BORÇLUYUZ

Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal da Çanakkale Savaşı’nın 99. yıldönümü kutladıklarını söyleyerek, Çanakkale’de mücadele verenlere şükran borçlu olduğumuzu hatırlattı.

Çanakkale Savaşı’nın milletimizin bir ve beraber olduğunu gösteren en önemli örneklerden biri olduğunu dile getiren Ünal, Çanakkale’de mücadele eden o kahraman insanlara çok şey borçlu olduğumuzu söyleyerek, “Allah bizleri bir daha Çanakkale Savaşı’yla imtihan etmesin” dedi.

Ünal’ın konuşmasının ardından program, Şair Sunay Akın’ın bir televizyon programında yayınlanan “Çanakkale’nin bilinmeyen insan hikâyeleri” programının gösterimiyle devam etti. Gösterimin ardından Esenler Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileri okudukları Çanakkale konulu şiirleri ve yaptıkları Çanakkale Oratoryo gösterisiyle dinleyenlere duygusal anlar yaşattılar.

Diğer Haberler