Öneri ve Talep Formu

Eklenme tarihi 19 Mart 2015

ABONE OL

Çanakkale Ruhuyla Yürüdüler

Esenler Belediyesi'nin Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı kutlamaları kapsamında düzenlediği fener alayında Esenlerliler, Çanakkale Ruhuyla yürüdü. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “18 Mart tarihimizin yeniden yazıldığı ve bizim bu topraklardaki varlığımızın tescillendiği bir gündür” dedi.

Esenler Belediyesi’nin Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı kutlamaları kapsamında düzenlediği fener alayında Esenlerliler, Çanakkale Ruhuyla yürüdü. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “18 Mart tarihimizin yeniden yazıldığı ve bizim bu topraklardaki varlığımızın tescillendiği bir gündür” dedi.

Esenler Belediyesi, Çanakkale Savaşı’nın 100. yıl dönümünü, sempozyumdan konferansa, geziden sergiye, tiyatrodan film gösterimi ve yarışmalara kadar çok farklı etkinliklerle kutlamaya devam ediyor. Kutlamalar kapsamında düzenlenen fener alayında yüzlerce kişi bir araya geldi. Fener alayına, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İlçe Başkanı Gökhan Taran ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Esenler halkının gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine, 7’den 70’e yoğun ilgi gösterdiği fener alayı, Davutpaşa Caddesi’nden başladı.

ESENLER’DE ÇANAKKALE COŞKUSU

Çanakkale Zaferi’ni Esenlerlilere anlatmak üzere özel olarak eğitilen, bütün okulların her şubesinden seçilen bir öğrenciden oluşan ve Esenler’in 15’lileri olarak adlandırılan Çanakkale Gönüllülerinin de aralarında bulunduğu kortej, ellerinde Türk bayrakları ve meşaleler ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı’nın marşları eşliğinde Dörtyol Meydanı’na kadar yürüdü. Evlerinin pencerelerine ve balkonlarına çıkan vatandaşlar da Çanakkale coşkusuna ortak oldular.

VARLIĞIMIZIN TESCİLLİ TAPUSUDUR Dörtyol Meydanı’nda vatandaşlara hitap eden Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, 18 Mart gününün çok anlamı bir gün olduğunu belirterek, “Bugün Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yıl dönümü. Bugün aslında bizim tarihimizin yeniden yazıldığı ve aslında bizim bu topraklardaki varlığımızın tescillendiği gündür. Bugün hem yeniden tarihi okumak hem de bu topraklardaki tescil belgemizi, tapu belgemizi yeniden görmek demektir. Şehitlerimize karşı en büyük vefamız, çocuklarımızı Çanakkale Ruhuyla büyütmek ve yetiştirmek olmalıdır” diye konuştu.

TARİHİ YENİDEN OKUMAKTIR Esenler Belediyesi olarak Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılını 17 farklı etkinlikle kutladıklarına dikkat çeken Başkan Göksu, “Biz bugüne kadar Esenler’den 160 bin kişiyi Çanakkale’ye götürdük. Her giden kafilede söylediğimiz bir cümle var. Çanakkale’ye gidiş turisttik bir seyahat değildir. Çanakkale’ye gitmek, tarihi yeniden okumaktır” dedi.

ŞEHİTLER İÇİN DUA EDİLDİ

Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal da, konuşmasında, Çanakkale Zaferi’nin tarihe altın harflerle yazılmış bir büyük destan olduğunu ve yüzyıllar sonra da unutulmayacağını söyledi. Konuşmaların ardından Çanakkale Savaşları’nda şehit düşenler Mehmetçikler için dua edildi. Dörtyol Meydanı’ndaki kutlamalar, Gülzari Mehter Takımı’nın konseriyle sona erdi.

Diğer Haberler